Nie je žiadnou novinkou, že sa príliš nevyznáme v autách, ale šoférovať vieme šikovne a bezpečne. Od malička sme vedené k iným záujmom, ktoré sú cudzie zase mužom. Tak ako si chlapa horko ťažko predstavíme pri práčke, my máme zase plno otázok v autoservise. Väčšina z vás tam asi radšej pošle mužskú polovičku. Ak to ale inak nejde, musíte tam sama.

Prevažuje strach

Bojíme sa, že nás oklamú, že sa opýtame niečo hlúpe a chlapi sa nám budú smiať. Pokiaľ však natrafíte a profesionálov, tieto starosti môžete zahodiť za hlavu. Väčšina automechanikov so ženami v práci komunikuje s radosťou. Dámy zo seba nerobia najmúdrejšie osoby na svete a rovno priznajú, že tomuto odboru nerozumejú. Pokiaľ z vašich úst padne banálna otázka, nad ktorou by sa chlap zasmial, profesionál vám na ňu odpovie. A to nie špeciálnym jazykom, ale tak, aby ste odpoveď čo najviac pochopili. Veď pokiaľ jazdíte, aspoň základné veci súvisiace s autom sa na vás určite nalepili.

Čo by ste mali minimálne vedieť?

Pneumatiky

Jednou z vecí, ktoré by ste mali ovládať je to, či máte letné, alebo zimné pneumatiky. Pokiaľ sa o auto s nikým nedelíte, výmenu pneumatík si musíte ustriehnuť len vy. Pozor dajte hlavne na to, aby ste mali nové gumy zodpovedajúce predpísanému rozmeru a parametrom. Ak je výška, či šírka o niečo väčšia ako má pôvodne byť, pri jazde to síce nezistíte, ale v prípade nehody vám to môže poisťovňa zavariť. Ak nabúrate a zistí sa, že gumy sú iné ako tie predpísané, môže sa stať, že nedostanete z poistky ani korunu. Problém s výmenou môže nastať aj v autoservise, pretože nevyhovujúce gumy vám nemusia ani namontovať. Autoservis by v prípade vašej nehody totiž niesol tiež zodpovednosť.

Palivo

Je samozrejmé, že kto chce s autom jazdiť, musí vedieť ako a čo tankovať. Každá správna motoristka by si mala vedieť doplniť nádrž, aj keď sa zdá, že mnoho žien na svoju neznalosť dopláca vtipmi zo strany tých skúsenejších. Pred tankovaním radšej 10 krát skontrolujte, či do nádrže lejete správne palivo. Pokiaľ jazdíte na LPG, máte menšiu šancu sa pomýliť. Toto palivo sa nedá tankovať na každej benzínke, takže pri dlhšej ceste naplňte nádrž nadoraz.

Keď to búcha a klepe

Pri problémoch nad vaše sily sa obráťte na servis. Niekedy môžete počuť zvláštne zvuky napríklad z motora. Príčin môže byť obrovský počet. Jedna z nich je, že máte naliaty nesprávny olej. Ďalej môžete mať poškodený, odtrhnutý, alebo deravý výfuk. Zvuky, ktoré by ste pri tomto defekte počuli nie sú nijak príjemné. Tak isto by sa vám do auta mohol dostať dym z výfuku, ktorý by vám voz „pekne“ prevoňal. Pri kontrole výfuku by vám v servise mali skontrolovať silentbloky, ktoré výfuk z časti držia a tiež tlmia vibrácie, ktoré by inak s vozidlom poriadne zamávali.

Foto na titulke: Pixmac.sk, SPX1MSD

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!