Mnohé z nás to poznajú. Mastná pokožka na tvári, upchaté póry, hnisavé vyrážky. To našej kráse a sebavedomiu uberá. Nepríjemné ochorenie nám dokáže pokaziť nejeden deň, k liečbe sa musíme vybaviť potrebnou dávkou trpezlivosti. Napriek tomu nie je nič stratené a aj problematická pleť môže byť krásna.

Akné vzniká pri nadbytočnom kožnom maze. Nie je to problém výlučne teenagerského veku, aj keď väčšinou postihuje mladých. Liečba je dlhodobá, no v mnohých prípadoch aj úspešná.

Niekoľko krokov v boji proti akné
Rozmnožujúce sa baktérie na tvári môžeme výrazne zredukovať lokálnymi prípravkami. Tie môžu byť napríklad vo forme antibiotík. Ďalšou možnosťou je pravidelné kozmetické čistenie upchatých pórov, ktoré môžu vyústiť do zápalového štádia vo forme nepríjemných vyrážok. Pri hormonálnych poruchách sa na zmiernenie ochorenia môže nasadiť hormonálna antikoncepcia. Každá žena však reaguje na liečbu individuálne, preto boj proti akné by mal byť pod dozorom dermatológa. Dôležité je si uvedomiť, že tvár je veľmi citlivé miesto a akékoľvek neodborné zásahy môžu vážne narušiť našu pokožku. Preto žiadne vytláčanie zapálených vyrážok. To môže viesť k infekciám a takisto k nepekným jazvám, ktoré nám po akné ostanú.

Aknóznu pleť je potrebné čistiť a ošetrovať precíznejšie ako normálnu. Je nevyhnutné voliť prípravky na ňu určené, ktoré napomáhajú liečebnému procesu a majú upokojujúce účinky. Mnohým sa odporúča pobyt pri mori a liečebná terapia slanou morskou vodou. K zlepšeniu ochorenia dochádza aj pri pobyte na slnku.

Keďže akné je ochorenie, ktoré nepridáva na kráse našej tvári, potrebujeme ho nejakým spôsobom zamaskovať. Na to sú určené rozličné make-upy a korekčné krémy, ktoré dnes dokážu zakryť nie príliš atraktívne miesta na pleti. Často však dochádza k rozporu v názoroch ohľadom vhodnosti používania make-upu pri týchto zápalových ochoreniach. Jedni tvrdia, že make-up akné vyvoláva, prípadne ho zhoršuje, iní s týmto názorom nesúhlasia. Aj tu platí, že každá z nás reaguje na kozmetické prípravky individuálne. Niektorým ženám nespôsobuje make-up žiadne problémy, iným áno. Dnes je však na trhu dostupných viacero korekčných prípravkov, ktoré nespôsobujú, resp. eliminujú zhoršenie ochorenia. Je len na nás ako sa zachováme pri liečbe akné, nakoniec vyzerať dobre a upravene by malo byť prioritou pre každú z nás.

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!