Bežne dostupným spôsobom ako sa zbaviť prebytočného tuku a vyformovať postavu je diéta a cvičenie. Je to náročný a dlhodobý proces. Napriek všemožnej snahe sa stáva, že niektoré partie tela je ťažké vytvarovať a človek sa cíti neatraktívny napriek tomu, že sa nadváhy úspešne zbavil. Jednoducho spokojnosť je stále v nedohľadne. Nič však nie je stratené. Estetická chirurgia pozná prostriedok ako sa tuku na problematických častiach tela zbaviť. Ak nepomáhajú špeciálne cvičenia, pomôcť dokáže liposukcia. Liposukcia je odborné odstránenie prebytočného tuku z problematických častí tela. Liposukcia využíva viaceré metódy a spôsoby, ktorými je možné zbaviť sa tuku. Ak nad liposukciou uvažujete, mali by ste sa pred samotnou konzultáciou vo vybranom stredisku estetickej chirurgie oboznámiť so základnými faktami.

Čo by ste teda mali vedieť predtým ako podstúpite tento zákrok? Zákroky sa vykonávajú na viacerých klinikách na Slovensku a samozrejme v zahraničí, pričom cenové rozpätie sa pohybuje v priemere od 400 do 1 800 euro. Všetko závisí od rozsahu prevádzaného zákroku, použitých metód a úrovne kliniky. Ďalším dôležitým aspektom predchádzajúcim liposukcii je zhodnotenie zdravotného stavu a oboznámenie sa s komplikáciami, ktoré môžu v niektorých prípadoch nastať. Lekár by mal realisticky zhodnotiť, aký bude výsledný estetický efekt. Dôležité je lekára informovať o svojom zdravotnom stave a o užívaní akýchkoľvek liekov. Rizikoví sú pacienti s vysokým krvným tlakom, srdcovými a pľúcnymi ochoreniami, poruchami zrážanlivosti krvi alebo alergici. Najlepší výsledok sa predpokladá u tých, ktorí majú normálnu hmotnosť a ich koža disponuje pevnou elasticitou. Samotný zákrok trvá od jednej do piatich hodín.

Základný princíp vykonávania liposukcie je u všetkých metód rovnaký. Na odstraňovanie tuku sa využívajú kanyly. Vďaka týmto trubičkám dochádza k narušeniu tukových zásob a prebytočný tuk sa odsáva. Narušenie tuku je prevádzané kanylami, ktoré využívajú napríklad silu ultrazvuku, vibrácií či laseru. Najčastejšie sa využívajú štyri metódy liposukcie. Klasická liposukcia prebieha suchou alebo vlhkou metódou. Už samotný názov týchto techník naznačuje, že pri vlhkej metóde sa pri odstraňovaní tuku vstrekuje pod tkanivá tuku tekutina. Suchá metóda je naopak prevádzaná bez použitia špeciálneho roztoku. Medzi klasickú liposukciu zaraďujeme tumescentnú techniku, ktorá zároveň patrí do kategórie vlhkých techník. Prevádza sa v lokálnej anestézii, pričom roztok, ktorý sa vstrekuje pod kožu obsahuje lidokain. Lidokain je látka, ktorá spôsobuje lokálne znecitlivenie. Vibračná liposukcia je najšetrnejším spôsobom odstraňovania tukových zásob, pretože využíva vibračnú kanylu. Zákrok je prevádzaný v lokálnej anestézii. Silu ultrazvuku využíva ultrazvuková liposukčná technika. Ďalším spôsobom odstránenia tuku je laser, kde dochádza ku skvapalneniu tuku a následne jeho vstrebaniu.

Liposukcia je chirurgický estetický zákrok, preto si ho musíte financovať z vlastnej peňaženky. Pobyt, ktorý je nutný k jej absolvovaniu a rekonvalescencii, je nutné riešiť formou dovolenky.

Liposukcia v konečnom dôsledku prináša pozitívny výsledok a tým je zbavenie sa prebytočných tukových zásob resp. vyformovanie kriviek postavy. Je to však zákrok do vnútra nášho tela a hrozí pri ňom riziko komplikácii v podobe infekcie, zmien v citlivosti nervov, farebných premien na koži a iných problémov. S možnými komplikáciami by vás mal oboznámiť lekár. Výsledný efekt určite stojí za prípadné riziko. Ak chcete dosiahnuť, aby zmeny na vašom tele boli dlhodobé, žite zdravo. Pravidelným pohybom a zdraviu prospešným jedlom si postavu hravo udržíte.

Zdroj: plasticka-chirurgia.tv, Foto:Flickr.com