Móda a krása

Kleopatra nebola márnotratná. Chcela sa len páčiť.

Dicksee CleopatraŠperky zbožňuje snáď každá žena. Nejednej z nás sa pri pohľade na trblietajúci diamant rozbúcha srdce. Vedeli ste, že pravú éru šperkov odštartovali už šikovní grécki, rímski a egyptskí šperkári? Pravou milovníčkov luxusných šperkov bola jednoznačne Kleopatra. Jej márnotratnosť a túžbu po kráse doboví myslitelia veľmi odsudzovali.Vďaka stále väčšej a väčšej obľube šperkov medzi panovníkmi sa z drahých šperkov veľmi rýchlo vyvinul slušný biznis. Materiály, z ktorých sa šperky vyrábali sa neustále rozširovali. Medzi najrozšírenejšie materiály patrili polodrahokamy, drahokamy a perly. Pokladať však Kleopatru iba za namyslenú márnotratnú ženu, by však bolo trochu nefér. My ženy, pre ňu máme značné pochopenie. Veď ktorá žena sa nechce páčiť?

Šperky však okrem ozdobnej funkcie plnili aj identifikačnú funkciu. Možno to znie trošku zvláštne,no táto funkcia sa zachovala do istej miery až do dnešných čias. Malým dievčatkám sa už prvých mesiacoch od narodenia nasadia náušničky, aby sa stotožnili so svojim ženstvom. Šperky tiež vyjadrujú určitý spoločenský status.

Rozvoj a rast šperkov nedokázal spomaliť ani stredovek. Stredovek bol charakteristický rozšíreným kresťanstvom, ktoré hlásalo nevraživosť voči majetným a odsudzovanie márnostratnosti a hromadenia bohatstva. Paradoxne sa však šperky v tomto období stali ešte viac populárnymi a ich výroba sa naďalej rozrastala.

Neskôr, v období novoveku už šperky a rôzne ozdoby neboli výsadou len majetných a bohatých. Stále viac a vias sa šperky začali objavovať aj medzi bežnými ľuďmi a vznikla tak prvá bižutéria. To, aby sa šperky a pekná móda dostala aj medzi obyčajné ženy sa veľmi zaslúžila známa módna ikona menom Coco Chanel. Jej slabosťou boli perly. Avšak, pravé perly si nemohol dovoliť každý. A tak sa začali objavovať takzvané umelé perly, ktoré boli výrayne lacnejšie, no ženu pekne ozdobili a dodali jej eleganciu. Stále obľúbenejšími sa postupne začali stávať aj šperky z polodrahokamov. Boli lacnejšie ako tie z pravých drahokamov, no svoju funkciu plnili na výbornú. Ženy sa teda ani od antiky nezmenili a stále sa rady skrášľujú a zdobia. tak to má byť. Chceme sa predsa páčiť sebe, ale aj našim drahým polovičkám.