Láka vás urobiť si zaujímavý jarný výlet do mesta plného zaujímavých zákutí, príležitostí, nespočetných múzeí, kultúrnych a historických pamiatok či miest na oddychovanie? Ak máte pár dní zvyšnej dovolenky a chuť cestovať, vyberte sa do jednej zo severských krajín. Zamierte rovno do srdca fjordmi zasypaného Nórskeho kráľovstva, do Osla. Jedno z hlavných miest, ktoré by na vašom zozname tých videných nemalo chýbať.

Západ Slnka - OSLO

Nórsko je kráľovská krajina, ktorej palác sídli práve v hlavnom meste. Preto by ste pri vašej ceste do Osla nemali vynechať jeho návštevu. Nenechajte si ujsť ani brilantnú výmenu stráži, ktorú by sme mohli prirovnať k tej britskej. Hlavné mesto Nórska nepatrí svojou rozlohou ani počtom obyvateľov k veľkým európskym hlavným mestám, no o to lepšie môžete spoznať jeho krásy pri pobyte.

Centrum vzdelania sa sústreďuje na prestížnej oslovskej univerzite, ktorá bola založená už v roku 1811. Stačí len byť v blízkosti budovy a študentská atmosféra sa vám dostane pod kožu. V Osle by ste si mali nájsť čas na Vigeland Park, kde nájdete približne dve stovky majestátnych sôch sochára Vigelanda. Ak ste nadšencom kultúry, práve v spomínanom paláci nájdete sprístupnené obrazy slávnych maliarov.

Výhodou Osla je fakt, že si môžete vyskúšať aj plachtenie, keďže mesto je dôležitým prístavom krajiny. V lete oceníte pláže, v zime lyžiarske svahy. Tak, ako vo väčšine severských krajinách, tak aj v nórskom Osle budete možno prekvapený, koľko ľudí využíva na dopravu bicykle. Tie sú, naozaj doslova, všade. A to samozrejme nielen dospelé, ale i detské bicykle. Ak chcete okúsiť pravú atmosféru mesta, jeden si požičajte a aspoň na pár hodín sa začleníte medzi domácich.

Foto: pixmac.sk, David Baron – flickr