Móda a krása

Krásne lesklé vlasy? Odhoďte chémiu!

VlasyKrásne vlasy sú snom takmer každej ženy. Zdravé vlasy plné lesku, žiarivej farby spolu s dokonalým účesom dokážu zdvihnúť náladu a dotvoriť celkový výzor. Na to však nie je potrebné tráviť hodiny v kaderníctve. Riešenia na problémy s vlasmi môžeme nájsť v prírode.

Bežné šampóny predávané v drogériách, ale aj v kaderníckych salónoch sú často plné silikónov a zbytočnej chémie. Tieto zložky môžu mať z dlhodobého hľadiska negatívny vplyv na naše zdravie, ale aj na životné prostredie. Treba si uvedomiť, že zvyšky vlasových produktov pri umývaní odtekajú kanalizačným systémom a môžu sa dostať späť do prírody a podzemných vôd. Zvážením výrobkov, ktoré používame na naše vlasy, ale aj telo môžeme pomôcť sebe a aj prírode. Poďme teda spolu otočiť fľaštičky a nádobky vlasových produktov a spoznajme zložky, ktorým sa treba vyhýbať.

  1. Silikóny sú skloňované na každom kroku. Silikóny nepriedušne obalia vlas a zabezpečia jeho lesk. Taktiež dodávajú produktom viac klzký pocit pre jednoduchšie nanášanie a hodvábnejší pocit pri používaní. Niet sa teda čomu čudovať, že silikóny sú kozmetickom priemysle veľmi často využívané, nájdete ich takmer v každom produkte. Kvôli tomuto obalu však suché vlasy môžu trpieť ešte väčším vysušením, nakoľko silikóny sa z vlasov veľmi ťažko vymývajú. Môžu taktiež spôsobiť hromadenie produktov na povrchu vlasu. Problémy môžu spôsobovať taktiež vlasovej pokožke, na ktorej môžu upchávať póry. Preto ak sa produktov so silikónmi vzdať neviete, zvoľte aspoň šampón bez obsahu silikónov. Silikóny v zložení spoznáte najmä podľa prípony – cone (najčastejšie je využívaný dimethicone).
  2. Parabény spôsobili v kozmetickom priemysle celkom veľký rozruch. Tento druh konzervantu sa spája s rakovinou prsníka, nakoľko môže narúšať hormonálnu stabilitu. Okrem toho tiež môžu dráždiť citlivú pokožku. Časť výrobcov kozmetických produktov sa spamätala a prestala parabény používať, avšak ešte ich v kozmetike nájsť môžete. V zložení sa najčastejšie vyskytujú pod názvom methylparaben, butylparaben a ethylparaben.
  3. Sulfáty sú nepriateľom najmä farbených a suchých vlasov. Či už si vlasy farbíte tradičnou, alebo prírodnou farbou na vlasy, prípravkom s obsahom sulfátov sa vyhnite, nakoľko spôsobuje rýchlejšie vymývanie farby. Táto lacná zložka sa pridáva na zabezpečenie penivosti výrobkov (v tomto prípade najmä šampónov). Síce spoľahlivo rozpustí oleje, ale zároveň vlas zbaví aj jeho prirodzenej ochrannej vrstvy a spôsobí jeho nadmerné vysušenie. Môže taktiež podráždiť vlasovú pokožku. Vysušenie môže tiež spôsobiť aj vysoký podiel alkoholu v zložení.
  4. Syntetické vône sú ďalšími zložkami na ktoré si treba dať pozor. Okrem toho, že môžu dráždiť pokožku, ale aj dýchacie cesty, môžu pod svojim názvom skrývať rozličné chemikálie, ktoré výrobca nie je povinný uviesť v zložení. Súčasťou umelých vôní môžu byť tiež ftaláty, ktoré môžu narušiť hladinu hormónov. V zložení ich nájdete uvedené ako arome, či fragrance. Voľte radšej produkty s obsahom prírodných esenciálnych olejov.

Pre zaručenie hebkých vlasov plných lesku, ktoré budú zároveň zdravé voľte produkty s obsahom cenným rastlinných olejov a masiel. Vyskúšajte napríklad produkty s obsahom arganového, kokosového, či čierneho ricínového oleja, alebo siahnite po bambuckom, či kakaovom masle. Dodajú vlasom veľkú dávku výživy a lesku. Prírodná kozmetika vie ponúknuť plnohodnotnú náhradu za bežné šampóny a kondicionéry, stačí si len nájsť tie svoje :).

Foto: pixmac.sk, Jean-François Gornet – flickr