…musí zdravým byť. A to sa vám nepodarí, ak budete vedome a dlhodobo útočiť na svoje zdravie neresťami či zlozvykmi, ktoré mu ubližujú. V dnešnej dobe ich máme viac než dosť, je teda z čoho vyberať, avšak v tom negatívnom zmysle slova. Najlepšie, čo môžete urobiť, je zo zlozvykmi vôbec nezačať a nebudete sa musieť popasovať s výzvou, ako sa zdraviu škodlivých činností zbaviť.

Zdravie je vo svojej podstate synonymum k výrazu zdravý životný štýl. Idú spolu ruka v ruke a jeden bez druhého nemôžu „existovať.“ Ak nechcete mať zdravotné problémy, rýchlo zo svojim životným štýlom niečo urobte. Jedným z najnávykovejších a najrozšírenejších zlozvykov v dnešnej dobe je, ako inak, fajčenie. To je, bohužiaľ, aj najdostupnejšie nielen dospelej populácii, ale aj mladým ľuďom, ktorí považujú cigarety za akýsi trend. Myslia si, že nikotín ich upokojuje a robí ich štýlovejšími. Opak je však pravdou.

Problém, s ktorým sa spoločnosť musí vysporiadať, je však vážnejší, ako sa môže zdať. Čoraz viac mladých ľudí siaha po cigaretách a s týmto zlozvykom nemá záujem nič urobiť. Nemá záujem sa ho vzdať, obmedziť alebo sa s ním snažiť bojovať. Nehľadajú žiadne spôsoby ako prestať fajčiť, ale naopak, navzájom sa v zlozvyku podporujú a nemyslia na to, že navzájom ubližujú jeden druhému. Avšak, aj v tomto prípade platí pravidlo lepšie neskoro ako nikdy, a teda je dobré, ak fajčiar prestane fajčiť hocikedy.

Dobrým krokom sú opatrenia štátu, ktorý ochraňuje práva nefajčiarov. Postupne sa obmedzujú  verejné priestranstvá, na ktorých je fajčenie povolené. Aktuálnym problémom sú nákupné centrá. Smog sa tam šíri po celom priestore, a tak sú aj nefajčiari vystavení takzvanému pasívnemu fajčeniu, čo taktiež ohrozuje ich zdravie. Stačí pevnú vôľu, chuť do života, pozitívnu energiu a hobby, ktoré vás baví a na cigaretu si ani len nespomeniete. Tak veľa šťastia!

Foto: Pixmac.sk, Rafael Garcia-Suarez – flickr