Symbolom mesta, ktorého zakladateľom je František I., je socha malého chlapca s rybou. So sochou, ktorú vytvoril Adolf Mayerl, je spojené tajomstvo. Povera hovorí, že každá žena, ktorá sa dotkne sochy chlapčeka, konkrétne palca na jeho ľavej nohe, otehotnie. Či tomu veríte alebo nie, Františkovy Lázně patria ku klenotom českým miest. V kúpeľnom lesoparku Sady míru je ukrytý zámoček, ktorý bol sprístupnený v roku 1916. K pýche kúpeľného mesta patria barokový Kostol sv. Jakuba. Napodobeninou stredovekého hradu je Podivná rozhľadňa známa aj ako Salinburg. Tajomstvá o dejinách mesta ukrýva mestské múzeum. Františkovy lázne je nielen mesto s množstvom prekrásnych starobylých pamiatok, ale jeho dominantnou súčasťou sú kúpele.

Prvá písomná zmienka o minerálnych prameňoch siaha do roku 1502 a neskôr bola založená cisárom Františkom I. obec s prvou písomnou zmienkou z roku 1793. V tom istom roku bol založený prvý liečebný dom Tri ľalie. Svetoznámymi sa kúpele stali vďaka 20 liečivým prameňom s teplotou 9 až 12 stupňov Celzia. Voda sa využíva pre pitné kúry, kúpeľnú liečbu a inhaláciu. Pacienti sa tu liečia aj prostredníctvom liečivých plynov vďaka ktorým kúpeľná liečba dosahuje výborné výsledky. Špecializovaný tím lekárov sa sústreďuje na liečenie chorôb srdca a ciev, pohybového aparátu, onkologických a gynekologických chorôb. Kúpele ponúkajú široké spektrum liečebných a hotelových pobytov. Zároveň ponúkajú možnosť zvoliť si obsah pobytu podľa vlastného želania. Obľúbené sú víkendové pobyty, relaxačné aktívne a relaxačné skrášľovacie pobyty a nesmieme zabudnúť na romantiku.

Luxusné ubytovanie poskytuje noblesný hotel Imperial. Tri ľalie poskytujú pobyt v priestoroch, ktoré si pamätajú časy panovania Františka I. Priamo v historickom centre pyšne stojí hotel Savoy. Blízko kúpeľného parku plného zelene a romantických zákutí stojí hotel Dr. Adler.

Kúpeľné mesto myslí naozaj na všetko. Je organizátorom mnohých kultúrnych podujatí. Pravidelne uskutočňuje zaujímavé výstavy, fascinujúce koncerty či vernisáže. Františkovy Lázně sa môžu pochváliť prekrásnym okolím. Za návštevu stojí prehliadka Karlových Varů, hradov Loket a Ostroh.