Najstaršou obcou v Šumperskom okrese sú Veľké Losiny. Obec sa nachádza v nadmorskej výške 411 metrov v oblasti Jeseníkov. Obec leží severne od okresného mesta v údolí rieky Desná. Ozdobou obce s počtom obyvateľov necelých 3 000 je renesančný zámok, ktorý sa nachádza na dolnom konci obce. Kostol Jána Krstiteľa, ktorý patrí k dominantám obce bol vystavaný v rokoch 1599 až 1603. Hriechom by bolo zabudnúť na ručnú papierňu z konca 16. storočia, ktorá bola súčasťou panstva Žerotínovcov.

Kúpeľom môžeme dať prívlastok najstaršie kúpele na Morave. Disponujú liečivou vodou bohatou na síru, ktorá sa využíva na liečbu neurologických ochorení, pohybových a kožných problémov a respiračných ťažkostí. Pacientom si môžu vybrať zo širokého spektra pobytov. Zahŕňa komplexnú starostlivosť, pobyty zamerané na bolesti chrbtice a regeneráciu organizmu či wellness pobyty. V kúpeľoch myslia aj na skôr narodených v podobe ponuky seniorských pobytov. Ak si nevyberiete ani jednu z ponúkaných možností, existuje alternatíva vďaka ktorej si môžete „ušiť“ pobyt na mieru podľa vášho vkusu a chuti. Samozrejmosťou sú víkendové pobyty alebo relax počas týždňa za zvýhodnenú cenu. Ubytovanie poskytuje hlavný kúpeľný hotel Eliška, vila Gazárka, kúpeľné domy Chaloupka a Šárka alebo Wellness hotel Diana. Za pozitívum kúpeľov možno pokladať skutočnosť, že disponuje vnútornými aj vonkajšími termálnymi liečivými bazénmi.

Prekrásna príroda Jeseníkov ponúka široké možnosti trávenia voľného času najmä pre milovníkov prírody. Nadšenci krás vytvorených matkou prírodou majú k dispozícii viaceré turistické a cyklistické trasy. V zimnom období okolie obce ponúka viaceré lyžiarske zjazdovky. Neďaleko obce leží zrúcanina gotického hradu Nový hrad. V Hraběšickej hornatine pyšne stoja zrúcaniny hradu Rabštejn. Kroky turistov smerujú k hradu a zámku v obci Branná v Hanušovickej vrchovine, ktorý sa majestátne vypína na kopci a ponúka prekrásny výhľad. V nadmorskej výške 1007 metrov na svahu Veľkého a Malého Jezerníku dopadá z výšky voda Vysokého vodopádu, ktorý je súčasťou Jeseníkov. Do výšky 1377 metrov nad morom siaha obľúbená turistická trasa na horu Vozka a do výšky 1424 metrov hora Keprník.