Kto by sa netešil nádherne kvitnúcej záhradke plnej farebných kvetov, ktorá oživí okolie vášho domu. Takej, ktorá je pastvou pre oči a vašou hrdosťou, pretože ste v nej nechali kus svojej práce, časť svojho srdca a čas, ktorý je dnes pre všetkých tak vzácny. Kvety by mali byť súčasťou všetkých záhrad, pretože im dodávajú významné čaro, pôvab a hlavne veľkú dávku optimizmu. Vytvoriť si farebný záhon nie je až také zložité, stačí mať iba chuť, čas a zmysel pre tento druh práce.

Aby vaša záhradka kvitla od jari až do jesene, je veľmi vhodné siahnuť po trvalkách rozličných druhov. Aby sa navzájom neprekrývali, ale naopak, aby vynikli v celej svojej kráse, je veľmi dôležité ich správne usporiadanie. Vyššie rastliny logicky sadíme dozadu, nižším dávame priestor vpredu. Fádnosti a monotónnosti sa vyhnete vtedy, ak si dopredu premyslíte, v akých farbách túžite vašu záhradu ladiť a podľa toho neskôr prispôsobiť vašu výsadbu. Nebojte sa experimentovať, rozžiarené záhony pôsobia oveľa lepšie ako výber klasických farebných kombinácií. Okrem toho farby vo veľkej miere vytvárajú optické klamy priestoru, preto nimi môžete zmanipulovať akúkoľvek časť pôdorysu.

Vybratiu vhodných trvaliek by ste mali dať zvláštnu pozornosť. Nie všetky sú totiž určené na akékoľvek miesta a ich nevhodným umiestnením by ste svojej záhrade mohli viac uškodiť ako pomôcť. Preto si pozorne preštudujte, ktoré z nich sú vhodné do slnečných miest, ktoré naopak vyžadujú tieň, ktoré žiadajú viac vlhkej pôdy a ktoré lepšie prosperujú na suchších miestach.

Predtým ako začnete s ich výsadbou je potrebné pripraviť si pôdu tak, aby v nej rastliny našli všetko potrebné, čo k svojmu rastu potrebujú. Základom je priestor poriadne vyčistiť od buriny a ostatných škodcov, ktoré by im mohli brániť v ich nerušenom raste. Neskôr si urobte jamky, do ktorých vysaďte pripravené kvetiny. Je potrebné dávať pozor, aby ste ich nevysádzali príliš hlboko do zeme, ale ani tesne pod povrch pôdy. Nakoniec ich polejte dostatočným množstvom vody a základ pre farebnú záhradu je hotový. Aby ste udržali kvetiny zdravé a krásne, občas ich prihnojte. Ale pozor! Nie všetky je potrebné udržiavať takýmto spôsobom, mnohé sú nenáročné a vystačia si s prírodnými podmienkami, ktoré im záhrada poskytne. Preto je dôležité pred ich kúpou urobiť si aspoň mini štúdium botaniky, aby sa vám nestalo, že z očakávanej letnej farebnej záhrady vám vyrastie pred očami neatraktívny záhon hodný novej výsadby.

K obľúbeným trvalkám patria napríklad prvosienky, ľaliovky, astry, floxy či rudbekie. Výber však ostáva len na vás a na vašej fantázii, ktorá sa odrazí v podobe výsledku kvitnúcich kvetov vo vašej záhrade.