Zdravie

Letné úrazy

Počas letných mesiacov, kedy mnohí chodievajú na dovolenky dochádza k viacerým a častým úrazom ako bežne počas roka. Cez prázdniny si chceme užiť a využiť čas voľna, ktorý sa nám naskytá na neobvyklé aktivity. Tobogány, výlety do hôr, cyklistické túry, grilovačky, hubárčenie či morské radovánky. To všetko nám zanecháva množstvo krásnych spomienok, no niekedy aj starosti súvisiace s možnými nástrahami ako aj spôsobenými úrazmi. Preto je potrebné negatívnym vplyvom našej vytúženej dovolenky predchádzať, ale zároveň byť informovaný ako prípadné vyskytnuté problémy riešiť. Niekedy ide o bežné, drobné poranenia, inokedy o vážnejšie zranenia, rozhodne však netreba nič podceňovať.

Medzi najčastejšie zdravotné ťažkosti spôsobené v prímorských lokalitách patrí popálenie medúzou či inými morskými živočíchmi. Väčšinou pri tom nastáva podobná reakcia ako pri popŕhlení žihľavou. Ak ste teda obeťou akéhokoľvek živočícha žijúceho v mori, v prvom rade je dôležité čo najskôr sa dostať na breh a postihnuté miesto navlhčiť octom. Keď sa pokožka trošku upokojí, použite lokálne anestetikum.

Voda je často nevyspytateľná o to viac morská, ktorej divokosť sprevádzajú vlny. Aj inak statný plavec sa môže vďaka nim začať topiť, to isté hrozí pri neočakávaných situáciách ako sú kŕče do nôh a podobne. Vždy však majte na pamäti fyzické možnosti, ktorými disponujete pred záchranou topiaceho. Ak neviete plávať, nehrajte sa na hrdinku, užitočnejšie je zavolať pomoc či hodiť topiacemu sa koleso. Keď je už postihnutý na brehu, overte či dýcha a poskytnite mu prvú pomoc. Ak ani toho nie ste v dôsledku panickej situácie schopná, snažte sa čo najviac upokojiť a privolajte pomoc. Na pláži sa určite nájde šikovný záchranca topiacej sa duše.

Naopak výlety do hôr a turizmus sú často spojené s vyvrtnutím si členka či zlomením si nohy. Typickým príznakom je opuch. To je varovný signál, že pošmyknutie alebo spadnutie malo vážnejšie následky. Čo najskôr sa snažte bolestivé miesto schladiť ľadovým obkladom. Ak ste ešte v prírode, nájdite potok a opatrne ak je to možné do neho vložte vyvrtnutý členok. Postihnuté miesto obviažte obväzom, ale nie príliš silno a následne nechajte končatinu v pokoji. Môžete tiež aplikovať prípravky proti bolesti.

Či už ste obeťou úrazu vy alebo niekto z vašich príbuzných, nespoliehajte sa len na vlastné liečenie a v prípade potreby využite odbornú lekársku pomoc. Ak si neviete dať rady, nehanbite sa osloviť skúsenejších. Môžete tak pomôcť oveľa viac postihnutému a uchrániť ho zbytočných komplikácií spôsobených vašou nezodpovednosťou.