Kto nezažije, neuverí. Napriek tomu však toto južanské, kozmopolitné mesto plné charizmy a energie ukrýva nespočetné množstvo zaujímavých lokalít, zákutí, historických pamiatok či aktivít, z ktorých vybrať si je naozaj ťažké. Stačí len prísť, okúsiť, zaľúbiť sa a Madrid je navždy váš. Neponúka síce prístup k moru, ani romantické pláže, po ktorých Slováci tak veľmi tužia, môžete tu však objaviť iné poklady, ktoré vás nadchnú možno oveľa viac. Čo vám však môžem určite sľúbiť, je garancia, že v tomto meste plnom južanského temperamentu sa určite nudiť nebudete. V Madride to totiž nie je ani možné.

Ak ste milovníčkou historických pamiatok, môžete začať objavovať hneď po príchode. Na výber máte z veľkého počtu monumentálnych diel, ktoré vás obohatia svojou krásou i charizmou dokonalej stavby. V srdci Madridu, blízko najnavštevovanejšej ulice Gran Vía sa pýši Plaza de la Cibeles. Námestie s nepretržitou premávkou, kde v jeho strede môžete vidieť krásnu bohyňu Cibeles sediacu vo voze ťahanom dvomi levmi. Okrem ozdobných kvetov a zeleného trávnika jej výnimočnosť dotvára striekajúca fontána, ktorá námestiu dodáva akúsi sviežosť najmä v horúcich letných dňoch.

V jej blízkosti sa nachádza známa brána Puerta de Alcalá, ktorá je vďačným objektom všetkých vášnivých i menej vášnivých fotografov. Hneď pri bráne sa môžete pokochať pokojom a krásou Retiro parku. Nádherne upravené kvetinové záhony sa tu striedajú s lesným porastom, čo však upútava najväčšiu pozornosť je jazierko s veslárskymi člnmi, pri ktorom zabudnete na bežné starosti a oddáte sa naplno pokoju tohto nežného parku.

Vráťme sa však k historickým dielam, na ktoré je Madrid obzvlášť bohatý. Zájsť do Katedrály Almudena znamená pokochať sa dekoratívnosťou kostola a nádhernými vitrážami, ktoré ponúka. Má dve hlavné lode krížom na seba a aj keď je to súčasná stavba, vôbec to na nej nevidieť. Hneď vedľa nej turisti denno-denne obdivujú El Palacio Real, čiže kráľovský palác. Zvedaví sú najmä na kráľovské komnaty bohaté na vzácne obrazy, lustre či nábytok.

Na Plaza Mayor nájdete množstvo pouličných umelcov, ktorí sa s vami vďačne odfotia, ak im vhodíte do pokladničky aspoň nejaké to euro. Socha kráľa Filipa III. tu zo svojho koňa sleduje všetko, čo sa tu deje. Naopak na Plaza de España sa na miestnych i turistov pozerá sám veľký spisovateľ Miguel de Cervantes Saavedra a jeho dve slávne postavy Don Quijote a Sancho Panza.

Toto sú však iba niektoré z mnohých architektonických diel, ktoré toto hlavné mesto Španielska ponúka. Okrem nich si však svoj voľný program môžete vyplniť aj sledovaním rozličných Flamenco show, známej Corridy, návštevami múzeí a výstav podľa vášho záujmu alebo sa iba tak prechádzať po meste a objavovať drahé i menej drahé nákupné zóny, kde dostanete naozaj všetko.

Ako najlepšiu oddychovú zastávku však odporúčam sadnúť si do kaviarne a ochutnať Churros con Chocolate. Takto si vychutnáte Madrid ešte viac a buďte si isté, že sa vám domov určite nebude chcieť vrátiť.

Foto: Flickr.com, Karin Bogschová