Zdravie

Máte doma gamblera?

Hra ako taká sprevádza človeka od narodenia a je vítaným členom pri rozvoji tvorivosť, fantázie, či manuálnych zručností. Tak isto pomáha pri učení, a keďže sa človek vlastne učí celý život, nie je nič zvláštne, že prevádzkuje hry aj dospelý jedinec. Medzi zdravou príležitostnou zábavkou a patologickou závislosťou je však obrovský rozdiel. Tá druhá totiž zabraňuje fungovaniu rodiny, či akýchkoľvek iných vzťahov. Okrem toho sú postihnuté aj financie, kvôli ktorým zomiera príliš veľa ľudí.

Kedy ide o nezdravé hranie?

Hra, ktorú prevádzkuje gambler už nie inšpirujúca, ale naopak deštruuje jeho vnútorný svet a mení osobnosť. Za gamblera nemožno považovať človeka, ktorý si občas podá tiket, alebo občas využije hry, hracie automaty. Keď sa ale tieto hry stávajú celodennou náplňou jeho práce, keď míňa peniaze, ktoré by mal minúť na základné biologické potreby, vtedy už je oheň na streche a treba konať.

Ide o niekoľko druhov hazardu:

– tipovanie
– karty, ako poker (alebo iná hra, kde ide o peniaze)
– hry na počítačoch, alebo videohry
– surfovanie po internete (najnovšie Facebook) atď…

Pri počítačových hrách opäť nejde o jednorázové záležitosti. Ak sa dieťa po škole dve hodinky hrá na počítači, žiadny poplach sa nekoná. Pokiaľ prestáva chodiť do školy s výhovorkou, že sa necíti dobre, a doma hrá hry, je to začiatok závislosti. Po istom čase sa tento zlozvyk začne prejavovať tak, že prestane mať záujem o akékoľvek sociálne interakcie, môže sa stať, že prestane jesť, aby neprerušil hru, alebo naopak začne jesť príliš veľa, pretože nikam nechodí a doma je predsa stále mnoho jedla.

Vy po čase zistíte, že vaše dieťa (alebo manžel, či priateľ) prestáva byť súčasťou vášho života. Keď cítite, že je člen vašej rodiny na nesprávnej ceste, zakročte. Avšak dajte si pozor na to, aby ste nehľadali problém tam, kde nie je. Nesnažte sa príznaky zveličovať.

Ako sa liečiť?

V prvom prípade treba ozrejmiť fakt, že liečba gamblerstva je takmer čisto psychický proces. Je to zdĺhavé a vyžaduje pevnú vôľu liečeného, ale tiež podporu zo strany blízkych. Hlavné je, aby pacient chcel byť liečený a aj uzdravený. Bez týchto impulzov sa výsledok nedostaví. Liečba sa často spája aj s rôznymi terapiami, ktoré majú pomôcť človeka uvoľniť sa, a priviesť na iné myšlienky. Tiež je veľmi účinné nájsť mu prácu, ktorá by ho zaujímala, či nájsť mu hobby, ktoré by ho neohrozovalo. Skrátka vyplnenie voľného aj pracovného času s tým, že ho budeme držať ďalej od pokušenia (nonstop herne, počítač, ruleta …).

Prevencia

Tá sa zameriava na lepšie využitie voľného času človeka. Kreatívne koníčky, ktoré ukážu deťom už od mala, že čas sa dá tráviť kvalitnejšie, V ranom veku sa veľakrát odhalia talenty detí, ktoré sa môžu neskôr rozvíjať.

Foto na titulke: Pixmac.sk, Jun – flickr