Zdá sa vám to ako oxymoron? Bohužiaľ, v súčastnosti už môžeme hovoriť aj o niečom ako materská dovolenka v práci, pretože nie je výnimkou, že sa stáva, že nežnejšie pohlavie zarába viac ako muži. Počas toho, ako sa rodina rozrastá, sa musia partneri a budúci rodičia rozhodnúť, akým spôsobom si materskú dovolenku zariadia. Viete si predstaviť to, že by ste sa pár týždňov po pôrode vrátili do práce a doma s bábätkom by ostal nastávajúci otec?

Ja alebo ty

Materská nie je med lízať, ako sa môže zdať. Avšak, až keď si to človek zažije, pochopí, ako veľmi náročné je starať sa o dieťa, domácnosť a prežiť materskú dovolenku, ktorá dovolenkou naozaj nie je. Rozhodnutie o tom, ktorí z partnerov pôjde na materskú dovolenku by malo padnúť s dostatočným časovým predstihom, aby ste sa vedeli v práci zariadiť. Zrejme najdôležitejším faktorom rozhodovania budú financie a výška mesačného príjmu partnerov.

Ak žena zarába viac, má dve možnosti. Buď sa nechce vzdať materskej dovolenky a užiť si ju so svojim dieťaťom, alebo je finančná situácia dôležitá a doma s novorodencom zostane otec. Ani jedna z možností nie je nesprávna, vždy je to pri každom páre individuálne, podľa aktuálnej situácie. Pri mužoch na materskej dovolenke to funguje úplne rovnako ako so ženami, a teda poberajú najprv materský a neskôr rodičovský príspevok.

Nová doba

Uvedomte si však aj to, že peniaze nie sú všetko a ak cítite, že chcete ostať doma a vychutnať si materskú dovolenku doma, stále máte možnosť napríklad skráteného úväzku. Zamestnávateľ môže byť napríklad zhovievavý a nebude problém prísť na pár hodín do práce aj s dieťaťom alebo sa vám bude dať využiť služby „babka hotelu“. Taktiež je veľa možností práce z domu a v prípade, že máte pokojné dieťa alebo už je väčšie a vydrží aj samé, môžete si pár hodín odpracovať a prilepšiť si k rodinnému rozpočtu. Zabudnite tak na stereotypy, že žena musí byť tri roky na materskej dovolenke a všetko ostatné je tabú. Robte si po svojom a nebojte sa vykročiť z davu!

Foto: pixabay.com