navstevaChystá sa k vám návšteva z ďalekého Londýna, čo pre vaše domáce pohodlie znamená, že sa na niekoľko dní budete s hosťami deliť o sprchu, kuchyňu a toaletu? Možno to nevnímate až tak skepticky, pretože disponujete veľkými, priestrannými izbami, no iná situácia nastáva, ak sa už aj teraz vo vlastnom byte spolu s deťmi tlačíte. Hostia si taktiež musia uvedomiť, že ako návštevníci si nemôžu nárokovať na rovnaké podmienky, ako majú doma, no k šťastiu a pokojnému spánku by im nemali chýbať žiadne nevyhnutné veci. Dať úctu svojim hosťom neznamená len pripraviť obložené chlebíčky a kávu, ale poskytnúť nocľah, od ktorého im žiadne problémy s krčnou chrbticou nehrozia.

Je rozdiel, či disponujete tzv. hosťovskou izbou alebo pár dní pred príchodom hostí musíte “vykúzliť“ samostatnú obytnú jednotku, v ktorej si jej dočasní obyvatelia budú môcť nielen vybaliť svoje osobné veci, ale absentovať nebude ani komfortnosť a súkromie. Určite sa k vám hostia nechystajú hodnotiť vaše bytové podmienky, ale po dlhom čase zistiť, ako sa máte, čo sa vo vašom živote zmenilo a, samozrejme, schuti vyštípať vaše deti za líčka. Lenže ak z miestnosti alebo mini kútika pre návštevu nemáte radosť vy sami ako hostitelia, neignorujte to, ale problém vyriešte ešte pred príchodom vašej vítanej návštevy. Inak sa môže stať, že týchto milých ľudí tak skoro znovu neuvidíte!

Návšteva by mala byť vďačná aj za menšiu izbu, v ktorej nebude chýbať dvojlôžková posteľ, veď hostia prichádzajú zväčša v páre, alebo aspoň rozkladacia sedacia súprava, z ktorej sa počas noci navzájom nevytlačia. Posteľ je základ, no bez mäkkých vankúšov, teplého paplónu a kvalitného matracu stráca na svojom význame.

Preto by ste v tejto oblasti nemali šetriť a svojich hostí odbiť posteľnou súpravou ešte po starých rodičoch. Miesto, kam si hostia vybalia veci, by nemalo pozostávať z operadla na stoličke, ale skutočnej skrine alebo komody. Ak pracovný stôl považujete za luxus, ktorý si do hosťovskej izby nemôžete dovoliť, na nočné stolíky vôkol izby nezabúdajte. Taktiež treba zabezpečiť dostatok osvetlenia, veď počas noci sa hostia rozhodne nevedia po izbe pohybovať tak ako domáci.

Nočné, nástenné či bodové, lámp v hosťovskej izbe nikdy nebude dosť! Telkou alebo rádiom v izbe svojich hostí prispejete k maximálnemu komfortu a ak je izba spojená so samostatnou kúpeľňou, návšteva sa bude cítiť ako v siedmom nebi. Už len pripraviť tie obložené chlebíčky a návšteva môže prísť!

Foto: pixmac.sk, khattiya – flickr