Kariéra

Mobbing na pracovisku – šikana v priamom prenose!

Ste zamestnaná? Ak áno, gratulujem! V tejto dobe môžeme hovoriť o šťastí. Avšak je tu jeden fakt, ktorý odhaľuje, že i napriek tomu, že každé ráno bežíte ako o život do práce, nie vždy sa vám tam aj naozaj chce ísť.

Poznáte to. Stačí, že máte skvelú postavu, nový účes, či kabelku alebo ste jednoducho iná než vaše kolegyne a problém je na svete. O zábavu je postarané. Kolegyne si na váš účet uťahujú za vaším chrbtom. Ak som spomínala kabelku ako prakticky nepodstatnú vec, tak vedzte, že i vaša šikovnosť či dôslednosť v práci môže byť tŕňom v oku.

A ak nie kolegyne, tak o zábavu sa môže postarať aj váš nadriadený. Napríklad už len tým, že pred správaním vašich milých kolegýň zatvára oči a hrá rolu mŕtveho chrobáka. A na druhej strane, ak nie je až taký pasívny, ale naopak až príliš aktívny, priam sype na vás neustále sa opakujúce poznámky typu: malo to byť včera dokončené, vaša práca ma neuspokojuje, urobte mi to a urobte mi tamto. A vy si v tom zhone neviete prísť ani na meno. Určite to väčšina z vás pozná.

Viete o tom, že takéto správanie sa kvalifikuje ako šikana na pracovisku? Áno je to naozaj tak. A čo je ešte zaujímavejšie je fakt, že väčšinou sa vyskytuje v zamestnaniach byrokratického charakteru. Tak čo milé dámy, našli ste sa? Možno vás však ,, poteší“, že mobberi sú osoby často nevyrovnané a žijúce v obavách z vlastného zlyhania.

No a čo vlastne možno pokladať za prejav mobbingu?
Prejavov je veľa, i keď v našej legislatíve samotný pojem nemá miesto. Je to napríklad naše známe, ženami tak obľúbené ohováranie, či výsmech. Nasleduje izolovanie z kolektívu, a tiež vážne zatajovanie dôležitých informácií alebo isté opatrenia vedenia, kedy vás presunú na iné miesto, kde vykonávate podradné práce nehodné vašej kvalifikácie či skúseností. Jedným z najčastejších prejavov je nadmerné pracovné zaťaženie alebo nadmerná kritika. No a poslednou, možno pre nás ženy najnepríjemnejšou záležitosťou, je sexuálne obťažovanie.

Právna stránka veci
Ak ste sa ocitli v takejto situácií a rozhodli ste sa to riešiť, musím podotknúť, že to bude komplikované, ale nie neriešiteľné. Naše zákony tento problém konkrétne nešpecifikujú, no je možnosť opierať sa o právo pracovné, ústavné, občianske a čiastočne aj trestné. Zjednodušene povedané nadmerná fyzická či psychická záťaž na pracovisku. Tak do toho, držím palce.

Zdravotné riziká
Ale ak ste sa aj našli a bojíte sa to riešiť, musím vám povedať aj o tom, aký vplyv to môže mať na váš zdravotný stav. Takéto pracovné prostredie vám môže spôsobiť celkové fyzické aj duševné vyčerpanie sprevádzané depresiami, pocitmi úzkosti, stratou sebaúcty. A ako všetci vieme psychika vo veľkej miere ovplyvňuje aj naše telo samotné, a tak prichádzajú postupne zdravotné problémy so srdcom, s bolesťami hlavy, chrbtice, rôzne kožné choroby, nechutenstvo či poruchy spánku. A tak by som mohla menovať až do konca. Ale vystrašiť vás určite nechcem.

Chcem len, aby ste si uvedomili, že pokiaľ máte reálne skúsenosti s takýmto správaním, máte dve možnosti:

  •  1. položte si vy i vaši kolegovia otázku prečo ste v práci a čo je vašou úlohou. To znamená, nezaoberať sa tým ako kto vyzerá, ako je hodnotený či ako s ním komunikuje nadriadený. Snažte sa pracovať tak, aby ste boli spokojní hlavne vy sami so sebou. Vy aj vaše okolie si uvedomíte, čo sú vaše skutočné pracovné povinnosti, teda čo je mojou úlohou a čo nie
  • 2. ak zlyhá prvá možnosť jednoducho zmeňte zamestnanie

Foto na titulke: SXC.hu