Moment, kedy nastane zmena čísla v roku je už skoro tu. Silvester je deň, kedy sa ľudia zabávajú, trávia noc na chatách, penziónoch, zábavách a spoločne odpočítavajú polnoc. Ako sa pripravujete na tento deň vy? Každý presne podľa svojich zvykov prežíva posledný deň v roku, niektorí chodia do kostola, ďalší Silvester neriešia vôbec. Tridsiaty prvý december si môžete spraviť výnimočným a prežiť ho podľa svojich predstáv.

Nebuďte sama!

Silvester, podobne ako ostatné sviatky v roku, by ste nemali tráviť bez svojej rodiny, priateľov či známych. Predsa len, by to mal byť deň oslavovania príchodu Nového roku a vtedy by nemali ľudia byť sami. Nezabúdajte v tento deň na svojich najbližších a poprajte im do ďalšej etapy života všetko dobré. V dnešnej pretechnizovanej dobe už vyšli z módy typické novoročné pohľadnice alebo ručne písané listy s prianiami, a teda prístup k internetu alebo mobil má takmer každý!

Preto sa nemáte na čo vyhovárať a teda je akousi milou povinnosťou svojim známym zablahoželať. Skúste si vymyslieť niečo vlastné, origináne a nespoliehajte sa na veršíky z internetu, pretože sa rýchlo môže stať, že príjemcovi vášho priania príde niekoľko rovnakých správ. Postačí jedna milá veta zo srdca s prianím toho najlepšieho. Môžete využiť na komunikáciu SMS správy, ktoré sú predsa len o čosi osobnejšie ako e-mail alebo sociálne siete.

Silvestrovská večera

U niektorých ľudí je zvykom na Silvestra podávať slávnostný obed alebo večeru, podobnú tej vianočnej. Pri nej nesmie chýbať „otcovský“ príhovor, ktorý je síce ladený v pozitívnom duchu a vyzdvihuje dobré chvíle uplynulého roka, no aj napriek tomu často vyvolá u prísediacich slzy. Snažte sa pri tejto slávnostnej reči udržať slzy na uzde, veď tento deň má byť ukončením starého roka a otvorením dvier do nového obdobia, ktoré môže priniesť do života nové skúsenosti a možnosti.

Slávnostná silvestrovská večera vyzerá podobne ako tá na Vianoce, nechýba poriadna kapustnica či chutný zemiakový šalát s vyprážanou rybou. V niektorých rodinách sa možno silvestrovské menu obmieňa, no zvyky s plnou misou ovocia, jedným tanierom navyše či peniazmi pod obrusom sa nevytrácajú ani na prelome rokov. Zapálená sviečka za všetkých milovaných, ktorí od nás odišli, je samozrejmosťou snáď na každom rodinnom slávnostnom stole.

Počas oslavovania polnoci mimo útrob svojho domova si dávajte veľký pozor, obzvlášť ak ju trávite na námestí niektorého z miest, kde sú podgurážení ľudia, ktorým veľmi nezáleží na bezpečnosti okolia. V takomto prípade by ste so sebou určite nemali brať svoje deti, pretože tie sú živé, ľahko sa vám niekde vytrhnú a v bláznejúcom dave s petardami, ohňostrojmi a fľašami je to pre nich nebezpečné.

Na Silvestra buďte s ľuďmi, na ktorých vám záleží a máte ich rady, no hlavne, nebuďte smutné a zabávajte sa! Nezabudnite si po odbití polnoci dať nejaké bláznivé predsavzatie, aj keby bolo nemožné ho splniť, veď sú sviatky a všetko je povolené!

Foto na titulke: Pixmac.sk, JL Johnson – flickr