Kariéra

Na čo nezabudnúť pri zakladaní s.r.o.

Ženy už dávno nie sú žiadne domáce paničky, ktoré sú najradšej v kuchyni. Chcú dokázať viac, než len vyprať prádlo lepšie, ako susedka. O tom svedčí aj dynamický vzrast počtu živnostníčiek a majiteliek firiem s rôznorodým zameraním. Dnes sa dá zarábať na mnoho spôsobov, ale čo je hlavné, môžeme robiť to, čo nás baví. A môžeme to robiť stále. Pokiaľ ste našli činnosť, ktorá má potenciál finančne vás obohatiť, nestrácajte čas. Nahláste sa na živnostenský úrad ako podnikateľ – jedinec, či firma. Čím však začať?

Základné záležitosti

Prvé kroky sú vždy najťažšie a nie vždy sú príjemné. Hovoríme o prvotnom vybavovaní, ktoré čaká každého človeka, ktorý si nezvolil cestu klasického zamestnanca. Pripravte sa na to, že vám prvé prípravy zaberú takmer všetok voľný čas. S tým však musíte počítať. Na konci vás čaká sladká odmena v podobe úspechu.

Okrem názvu spoločnosti a konkretizovania predmetu podnikania si musíte zvoliť aj sídlo firmy. Nezáleží na tom, či to bude váš dom, alebo prenajatý byt. Musíte mať však doklad o tom, že ste oprávnení na danom mieste podnikať, či bývať. Potrebovať teda budete nájomnú zmluvu, doklad o vlastníctve, či iný dokument, z ktorého bude jasné vaše právo na využívanie danej adresy. Zvoliť si môžete aj tzv. virtuálne sídlo, čo je dnes veľmi moderné.

Spoločenská zmluva je najdôležitejšia

Na spísanie tohto dokumentu by ste sa mali maximálne sústrediť. Jedná sa o písomnú dohodu medzi spoločníkmi firmy. Tu bude napísané to, kto bude dostávať aký podiel. Ďalej budú konkretizované úlohy spoločníkov. Môže byť uvedený zástupca riaditeľa, či šéfa, ktorý preberá zodpovednosť za firmu v prípade neprítomnosti majiteľa. Spoločenskú zmluvu musíte dať overiť notárom a každý spoločník dostane kópiu. Ďalej dávate kópiu na živnostenský úrad a na obchodný súd.

Posledné záležitosti

Keď máte pokope všetky potrebné dokumenty, donesiete ich na živnostenský úrad, kde sa zaregistrujete. Zvolíte si aj typ vašej živnosti a vyplatíte príslušný poplatok. Nasleduje zápis do obchodného registra, kde tak isto donesiete všetky nazbierané tlačivá a dokumenty spolu s kolkom v hodnote cca 330 eur. Ďalej vás ešte čaká registrácia na daňovom úrade. Odporúča sa zriadiť si podnikateľský účet v banke, ktorý budete viesť výlučne kvôli firemným obratom. Nezabúdajte sa pravidelne informovať o zmenách v zákonoch, ktoré sa dejú dosť často.

Slovenské firmy sa tešia veľkému rozmachu práve v súčastnosti. Nikdy nebola sloboda zarábania taká citeľná ako dnes. Využite túto príležitosť a zariaďte si život podľa svojich tajných snov. Nebojte sa utrhnúť z okov, ktoré vás možno dusia už aj dlhé roky.

Foto: pixmac.sk, SPX1MPK