seniorDeti sú budúcnosť, sú radosť a potechou všedných dní. Ich úsmev naplňuje, ich srdcia úprimne milujú a pohľadmi nikdy neklamú. Svet ich potrebuje, rodičia zbožňujú a starkí sú ďalšími z adeptov na výchovu. Tak ako loď nevypláva bez svojho kapitána, tak ako mesiac potrebuje tmavú noc, tak aj deti chcú svojich starých rodičov!
Jednoduchá vzťahová logika potvrdzuje, že rodičia potrebujú deti, deti rodičov a starkí ľúbia nás všetkých. No pravdou je aj to, že existuje milujúca láska a autorita, že je rozdiel medzi rozprávkou na dobrú noc a potajomky zjedenou čokoládou. Samozrejme, bez súhlasu rodičov a pod ochranným krídlom babičky a deduška!

Prečo Boh zoslal na zem starkých? Majú nám kupovať zmrzlinu alebo sa s nami učiť angličtinu?
Láska a úcta k starším je morálnym princípom, za porušenie ktorého vás neodsúdia na trest smrti, ale zasypú výčitkami svedomia. Starí rodičia sú rodičmi našich rodičov, stáli pri nich, keď sa pokúšali navliecť nám na zadok prvú plienku, keď nám mamička pripravila vriace kakao, keď otecko netušil, či robí všetko správne. Babička s dedkom sa na nás nepohnevali, aj keď sme im počas naháňačiek rozbili vázu na chodbe a zašpinili koberec roztopenou sladkosťou. Sú naším pokladom i strážnym anjelom!

Aj starorodičovská láska má svoje medze
Najčastejšie sa na línii rodičia a starkí bojuje s preberaním štafety. Starkí milujú svoje vnúčence neskonalou láskou, čo nie je za každých okolností dovolené. Ak sú partnermi, výchovnými poradcami a morálnou oporou našich rodičov, všetko je v najlepšom poriadku. No ak sa stavajú do pozície protivníka, súpera a konateľa všetkého, čo sa našim rodičom prieči, problém je na svete. Pretože ak mamička zakáže deťúrencom sledovať telku po dvadsiatej, na scénu prichádza babička s aktuálnym televíznym programom do neskorej noci.

Otecko, ktorý vykarhá syna za to, že si nechce umývať zúbky, nikdy nezíska autoritu, lebo v pozadí je deduško so skrýšou pre všetky zubné kefky na svete. Inými slovami povedané – starí rodičia sú tu na to, aby vychovávali, poúčali a vnúčatá kritizovali podľa pravidiel, ktoré spísala pred odchodom do práce mamička s ocinom!

Foto: pixmac.sk, David Boyle – flickr