Máte pocit, že vaša postava a váha nie je úplne ideálna a chceli by ste s tým niečo urobiť? Vravíte si, že od zajtra, pondelka, nového mesiaca alebo od budúceho týždňa už začnete s chudnutím, no vždy zlyháte, pretože nezvládate poctivo dodržiavať všetky tie drastické diéty a prísne pravidlá? Zabudnite na ne, hoďte za hlavu všetky nezmyselnosti hladovania a začnite jesť poriadne. Nemusíte vôbec jesť menej, no jedzte zdravo. Vaša postava a organizmus vám poďakujú.

Raňajky – základ dňa

Mali by ste vedieť, že nemusíte jesť málo na to, aby ste schudli. Telo predsa potrebuje energiu na to, aby fungovalo a neboli ste unavené. Hneď po tom, ako ráno vstanete, vypite aspoň pohár čistej vody alebo si do nej vytlačte citrón. Naštartujete si tak metabolizmus. Nezabudnite sa kvalitne naraňajkovať. Raňajky by mali obsahovať aj ovocie, ale aj dostatočnú energiu. Pripravte si jednoduchú falošnú ovsenú kašu. Jednoducho zmiešajte ovsené vločky s trochou ochutených cereálií, nakrájajte si do toho ľubovoľné ovocie a zalejte nízkotučným mliekom. Zdravé, výživné, chutné, sýte.

Raňajky by mali tvoriť základ vášho jedálnička, pretože ak by ste ich vynechali, síce vydržíte do obeda, no potom ku večeru na vás príde hlad a to je presne zlý postup. Od obeda by ste mali totižto jesť už menej a nie sa prejedávať. Po raňajkách si doprajte rannú kávu alebo zelený čaj a o približne dve hodiny si dajte desiatu. Zvoľte si napríklad jeden kus ovocia, trochu orechov či nízkotučný jogurt.

Kráľovský obed

Zabudnite na večeru ako pre kráľov, zvoľte si taký obed. Na obed sa najedzte dostatočne, aby ste už olovrant a večeru nepreháňali, čo sa množstva týka. Je ťažké najesť sa v reštaurácii, kde ponúkajú menu, pretože to je dopredu pripravené. Skúste sa však informovať, či vám nemôžu namiesto prílohy k mäsu dať zeleninovú oblohu. Najlepšie, čo môžete urobiť, je pripravovať si jedlo doma. Môžete si uvariť obed, na aký máte práve chuť a dať si k nemu čo uznáte za vhodné.

Jedenie zeleniny by sa pre vás malo stať rituálom. Chystajte si ju ku každému obedu i k večeri. Na obed si nezabúdajte dávať aj ryby, chudé mäso a rôzne šaláty. Nevyhýbajte sa ani cestovinám, zemiakom a ryži, no všetkého s mierou. Obed konzumujte pomaly, pretože žalúdok si až po určitom čase uvedomí, že je plný a tak sa vám môže stať, že budete jesť až do presýtenia a zbytočne si tak naberať nepotrebné kalórie. Premeňte obedovanie na príjemné posedenie s priateľmi, rozprávajte sa, klebeťte, dajte si pohár červeného suchého vína a jedzte pomaly.

Po obede si nechajte aspoň tri hodiny pauzu a buď si urobte celozrnné pečivo s poriadnou zeleninovou nádielkou a kuracou šunkou alebo zvoľte zeleninový šalát s bielym nízkotučným jogurtom. Vyhýbajte sa tvrdým syrom, no dopriať si môžete cottage syr, ktorý obsahuje málo kalórií a navyše je chutný. Dve, tri hodiny pred spaním si ešte dajte malú večeru. Urobte si vajíčko na tvrdo alebo volské oko. Ak nemusíte, vyhnite sa žĺtkam, ktoré sú podstatne viac kalorické ako bielka. Praženica z viacerých bielok a len jedným žĺtkom bude pre vašu postavu prijateľnejšia. Veľa šťastia s jedením!

Foto: pixmac.sk, Christer Barregren – flickr

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!