V súčasnosti čaj, hneď po vode, patrí medzi druhý najobľúbenejší nápoj na svete! V priazní milovníkov horúcich nápojov, ho však nepredbehol žiadny nápoj a tak sa pitie čaju dostalo na prvé miesto! Čaj je preferovaným nápojom v akejkoľvek krajine – v Barme, pravlasti čaju, dodnes čaje uctievajú ako tajomstvo zdravia, čaj z Indie zas patrí medzi najkvalitnejšie výrobky tejto krajiny a v Anglicku čierny čaj dokonca povýšili na neodmysliteľnú súčasť rozhovorov o piatej hodine poobede! Ani naša krajina nezaháľa a môžeme sa popýšiť, že máme šancu ochutnať lahodný, slovenský čaj!

Zelený čaj
Tradičný, zelený čaj je vyrábaný z lístkov Kamélie, vzácneho kvetu rôznych farieb. Domovom zeleného čaju, je Čína, no dnes sa výrobou tohto vraj najzdravšieho čaju na svete, zaoberajú aj iné ázijské krajiny, prevažne Japonsko, Južná Kórea či krajiny Blízkeho Východu. Ako prví, pozitívne účinky zeleného čaju, objavili čínsky filozofovia, a dnes im vedci dávajú za pravdu. Zelený čaj slúži ako ochrana pred chorobami – pitie zeleného čaju výrazne znižuje pravdepodobnosť výskytu ochorení srdca; ďalej tento zdravý čaj pôsobí proti rakovine a je to prírodný antioxidant.

Bylinkové čaje
Veľmi zdravé čaje, sú aj bylinkové čaje. Najobľúbenejšie bylinné čaje sú:

  • mätový čaj – tento čaj z mäty, povzbudzuje organizmus, myseľ, napomáha ak je vaša koncentrácia oslabená a pamäť vám zle slúži, aj preto je mätový čaj obľúbený najmä ako pomôcka pri učení;
  • žihľavový čaj – sa využíva najmä ako čistiaci čaj, detoxikácia organizmu sa väčšinou bez neho nezaobíde, ale aj funkcia žlčníka a funkcia žalúdka je hneď lepšia, ak pravidelne pijete žihľavový čaj;
  • lipový čaj – tento liečivý čaj, je zvlášť vhodný, ak vás trápi chrípka či prechladnutie, zrazenie teploty a posilnenie imunitného systému sú jeho dve najvýraznejšie zbrane, vďaka ktorým, sa lipový čaj pije prakticky všade.

Platí, že pitie čajov by malo byť pravidelné, ak sa majú dostaviť liečivé účinky. A preto, vypite každý deň aspoň jednu šálku bylinkového čaju a budete zdravý človek!