Chceli by ste začať obmedzovať príjem a spotrebu mäsa či dokonca až všetkých živočíšnych bielkovín? Trend vegetariánstva, ba až vegánstva sa čoraz viac dostáva do ľudského povedomia a z tohto typu stravovania sa pomaly stáva zaužívaný životný štýl. Ak aj vy chcete prejsť na takúto stravu, mali by ste mať dostatok iných potravín, ktorými nahradíte mäsové či mliečne výrobky, aby sa vám nestávalo, že nebudete vedieť, čo máte jesť.

1topzena

Pri vegetariánskom či vegánskom jedálničku musíte hľadať potraviny, ktoré vás zasýtia, môžete si z nich navariť rýchly, jednoduchý a chutný obed a neupadnete do stereotypu. Veľkú časť vašich jedál bude tvoriť zelenina, preto je potreba ju meniť a skúšať nové kombinácie. Naučte sa využívať pri varení avokádo, ktoré obsahuje zdravé tuky, zasýti vás, môžete ho využívať v slanej, ale aj sladkej kuchyni pri tvorbe napríklad avokádovo-banánových pudingov.

Strukoviny sú základ

Zásobte sa dostatočným množstvom potravín ako sú pohánka, quinoa, kuskus, fazuľa či šošovica. Nielenže si ich všetky môžete spraviť ako prílohu, sú vhodné aj ako hlavné jedlo. Ich výhodou je fakt, že ich máte uvarené za pár minút. Skvele sa hodia aj k šalátom a pohánku si môžete urobiť z času na čas aj na sladko. Určite by ste nemali zabúdať na varenie a používanie cíceru. Je vhodný do šalátov, ale môžete si z neho vyrobiť aj zdravý humus, ktorý je plný proteínu.

Výhodou je, že ak sa chcete vo svojim jedálničku vyhýbať živočíšnym produktom, v dnešnej dobe sa vôbec nemusíte vzdávať obľúbeného mlieka, ba ani chutných jogurtov. Nahradíte ich sójovými, mandľovými alebo bezlaktózovými výrobkami. Nemusíte mať obavy, že by sa vám vegetariánska alebo vegánska strava zunovala, musíte mať však dostatok nápadov na recepty, ktoré budú rovnako chutné, akoby ste mali v strave aj živočíšne bielkoviny.

Ilustračné foto: pixabay.com