Denne sa objavujú na internete, v tlači a správach informácie o tom, ako prospešné sú pre naše zdravie niektoré druhy potravín, ovocia a zeleniny. Pripravujú sa z nich rôzne špeciality, ktorých obsah nám doplní všetky živiny v tele. Občas si popri tom všetkom zhone ani neuvedomíme, že aj veci, ktoré by sme mohli považovať za škodlivé, nám dokážu pomôcť.

K jedným z nich patrí aj látka, z ktorej sa dá pripraviť celosvetovo najobľúbenejší nápoj, ktorý dokonca zlepšuje aj našu pamäť! Že neviete o čom je reč, nechajte sa unášať príjemným čítaním nasledujúcich riadkov, ktoré vás oboznámia so všetkými dôležitými informáciami o ňom.

Návyková látka, ktorá môže pomáhať

Reč je o kvalitnej káve, ktorú si dnes pripravuje s pomocou automatického kávovaru takmer každý. Samozrejme, že oceniť horkastú chuť by ste mali až od určitého veku. Káva, ako všetci veľmi dobre vieme, obsahuje kofeín, ktorý je zároveň návykovou látkou, no nespôsobuje halucinácie ani podobné neprimerané reakcie tela, ktoré sa pripisujú klasickým drogám.

Ak ste si váš raňajší stôl prestreli moderným obrusom, na ktorom nesmie chýbať ani prvá šálka kávy, mali by ste vedieť, že tento nápoj má povzbudivé účinky, no okrem toho zlepšuje aj vašu pamäť a rýchlu dobu reakcie. Samozrejme, že s kávou sa to nesmie preháňať. Optimálna dávka je dnes stanovená v priemere nad 150 mg kávy na deň. Od toho, aké množstvo zvládnete spracovať však závisí aj na vašom organizme.

Nie sme na tom až tak zle

V Európe sa pije káva v menšom no silnejšom množstve a naopak v Amerike vypijú kávy na litre. Dovoliť si to môžu vďaka jej malej intenzite chuti. Závisí to tiež od spôsobu prípravy. Dnes sú však na tom moderné mlynčeky na kávu tak dobre, že vám v priebehu niekoľkých sekúnd pripravia tú najdokonalejšiu chuť kávy.

Najhoršie sú na tom údajne Fíni, ktorý  za rok spotrebujú v priemere viac ako 10 kg kávy. Nezabudnite, že nápoj, ktorým si dokážete spríjemniť vaše voľné chvíle v živote, pite s rozumom a nemusíte sa obávať, že by vám poškodil zdravie, práve naopak v rozumnom množstve pomáha.

Foto: pixabay.com