November je za nami, december v plnom prúde a zimy nikde. Zimy skutočnej, takej s kopami snehu, snehuliakmi a vyštípanými lícami od mrazu. Niekomu možno chýba práve to, iný zas ďakuje za zatiaľ netypicky teplú zimu. Chladné počasie dokáže urobiť poriadnu šarapatu s ľudským organizmom. Hlavne v súčasnosti, keď teplotné výkyvy sú čoraz častejším javom. Počasie si s nami robí čo chce, bez toho aby sme to vedeli nejako ovplyvniť. Začíname si zvykať na tieto ,,šoky“, avšak nenecháva to na našom zdraví nejaké následky?

Čo tak pojem alergia na chlad? Ide len o nejaký výmysel hypochondrov, ktorí si vymysleli novú diagnózu? Prečo sa o tejto alergii píše a hovorí čoraz častejšie? Ešte stále sa mnohým táto diagnóza zdá neuveriteľná a smiešna. Veď ako to, že naše prababky žili šťastne a spokojne aj v zime a žiadna alergia na zimu a chlad nikomu ani nenapadla. Alebo sa len o tom nehovorilo? Nevedomosť?

V prípade alergie na chlad ľudský organizmus nereaguje na alergén, ako to býva pri bežných alergiách, ale na fyzikálny podnet. Môžeme teda hovoriť o alergii? Alebo ide len o akúsi pseudoalergiu? Každopádne odborníci túto diagnózu potvrdili a čoraz častejšie sa stretávame s ľuďmi, ktorým bola táto alergia diagnostikovaná.

Mnohí majú v zimnom období problém s extrémne suchou pokožkou rúk. Vytvárajú sa im trhlinky, ktoré následne krvácajú a štípu. Môže byť toto prejav alergie na chlad? Predpokladá sa, že ide skôr o extrémne suchú pokožku, ktorá je náchylná na chlad, a ktorá si vyžaduje zvýšenú starostlivosť. Kvalitná kozmetika a udržiavanie rúk v teple dokáže tieto nepríjemnosti potlačiť. Avšak pozor! Kvalitná kozmetika neznamená drahá kozmetika. Nie vždy ide kvalita ruka v ruke s cenou. Skúšajte a hľadajte dovtedy, kým nenájdete to, čo vám bude vyhovovať. Nechajte si poradiť od priateľky či známych, ale určite sa nespoliehajte na to, že to čo pomohlo im, bude mať rovnaké účinky aj na Vás.

Za najčastejšie prejavy alergie na chlad sa považujú opuchliny a pľuzgiere na pokožke, ktoré sa objavia pri kontakte so zimou. Odborníci varujú astmatikov a upozorňujú na zvýšený počet astmatických záchvatov. Alergiu možno liečiť liekmi a zvýšenou starostlivosťou o svoje telo. Ide však o dlhodobý proces. Odporúča sa začať s otužovaním a zdravý životný štýl by mal byť samozrejmosťou.

Tak teda aký je Váš názor? Považujete alergiu na chlad za výmysel? Alebo je to skutočne reakcia na bláznivé počasie okolo nás a zlý životný štýl, ktorý mnohí z nás vedú?

Ilustračné foto na titulke: SXC.hu