Práve toto ročné obdobie, kedy sú stromy v plnom rozkvete a vôňa trávy nám tak trochu šteklí nos je pre alergie ako stvorené. Pozná to skoro každý. Kýchanie, kašlanie, bez vreckoviek ani na krok. Ak patríme k tým, ktorým krásne jarné obdobie prináša aj tieto zdravotné nepríjemnosti, mali by sme sa obrniť a začať bojovať. Dá sa však vôbec preventívne uchrániť pred alergiou?

Nuž, dôležité je vedieť, že alergia je dedičná, takže ak máme v rodine alergika, z veľkej pravdepodobnosti sa tejto chorobe nevyhneme ani my. Druhým dôležitým spúšťacím faktorom je imunita. Keď je oslabená, neubráni naše telo pred peľom a inými alergénmi a problém je na svete. Preto veľa závisí aj od toho, do akej miery ju posilňujeme a staráme sa o ňu. Ak však už patríme do skupiny alergikov, máme len jedinú možnosť. Ubrániť sa jej. Pri zodpovednom prístupe môžeme dosiahnuť veľa. Keď sa nám jej nepodarí zbaviť, tak zmierniť jej prejavy určite áno. Žiada si to ale trpezlivosť a sebadisciplínu, čo sa pre pokoj a lepšie zdravie určite vyplatí.

Buďte ostražitá a sledujte príznaky
Alergia prichádza nečakane ako bežná nádcha, zatiaľ čo sa do dýchacích ciest a očí dostávajú alergény, ktoré nám znepríjemňujú život. Postupne sa môžu objaviť aj ďalšie príznaky, ako sú svrbenie a slzenie očí, zápal spojiviek či bolesť v hrdle. Veľmi dobrým pomocníkom pre alergikov sú peľové správy a sledovanie peľového kalendára. V ňom sa ľahšie zorientujeme, v ktorý mesiac majú aké stromy svoje hlavné obdobie rozkvetu. Je veľmi dobré zanechať nezdravý životný štýl, najmä vyhnúť sa stresu a fajčeniu. Poctivé užívanie liekov, najčastejšie antihistaminík, vysokohorská či prímorská liečba, ale aj pitie zeleného čaju môže výrazne napomôcť v boji proti alergii. Očné kvapky, nosové spreje, niekedy aj injekcie tvoria často povinnú výbavu alergického pacienta. Najlepšie je začať s liečbou už v predstihu, ešte skôr ako choroba prepukne. Okrem týchto druhov sebaobrany však existujú aj ďalšie, ktorými môžeme aktívne prispieť k zlepšeniu nášho zdravotného stavu.

Určite nie je dobrý nápad vybrať sa na prechádzku po lúke alebo pokosiť svoj milovaný trávnik. Žiaľ tieto činnosti budeme musieť kvôli nášmu zdraviu na určitý čas zanechať. Častejším umývaním vlasov z nich zmyjeme to, čo nás dráždi a spôsobuje starosti. Lepšie urobíme, ak sa vzdáme aj vône čerstvého jarného vzduchu a pozatvárame okná, cez ktoré by inak peľ vošiel aj do našich príbytkov.

Tak čo, stojí toto všetko za pokoj od alergie? Až také náročné to zase nie je a my si potom môžeme užívať kvalitnejší život bez alergických starostí.