Asi to poznáte. Ráno, na obed i večer, každý deň, každú chvíľu myslíte nato, ako s ním komunikovať, ako ho zaujať, ako mu vliať do duše kus zodpovednosti a uznania. Zodpovednosti za váš vzťah, uznania vašich kvalít.

Vo vzťahu je najdôležitejšia láska. Omyl! Najdôležitejšou je zodpovednosť obidvoch za ich vzťah. Ak neustále dávate šancu na nápravu, ak neustále odpúšťate a prehliadate chyby vášho partnera a on to i naďalej ignoruje, potom zodpovednosť určite nemá. Jednoducho je pravdepodobne v stave, kedy nie je schopný si priznať, že je slabý a nevie si priznať veľkú prehru samého seba. Ani sám si neuvedomuje, že vzťah s vami ho dusí a najradšej by sa ho zriekol, ale nedokáže to vysloviť či pomenovať tými správnymi slovami. Rieši všetko, len nie váš vzťah. Má priority, ktoré nemajú nič spoločné s vašimi životmi. Má kamarátov, má prácu, v tom horšom prípade má priateľa menom fľaša.

A vy? Stále dokola ponúkate nové začiatky odznova od nuly. Ako keď sa malé ročné dieťa pokúša chodiť a viac padá ako kráča. Padne a vy ho zodvihnete, aby mohlo kráčať životom ďalej. Ale to malé dieťa vás obdarí aspoň milým úsmevom či vrelým objatím, v neskoršom veku vás ocení slovami a činmi a zodpovedne sa o vás postará, čo sa o vašom partnerovi povedať nedá. Ten sa stará sám o seba, možno už ani o seba…

Uznanie je vecou obidvoch strán. Ak ste milujúca žena, skutočne milujúca, ktorá partnerovi venuje každú sekundu svojho života, mal by vašu obetavú lásku oceniť. Oceniť tiež láskou a venovaným časom. Takisto to funguje aj naopak, ak ste tá, ktorá má partnera, ktorý prekypuje láskou k vám, prípadne aj k vašim deťom a dáva vám to primerane najavo, rovnako mu to oplácajte. Je to poklad a bohužiaľ v dnešnej dobe asi aj zriedkavosť!

Ak ale máte pocit, že do vzťahu a rodiny celkovo investujete viac ako váš partner či manžel, potom to nie je celkom v poriadku a je potrebné sa vážne zamyslieť nad ďalším osudom tejto vrcholne smiešnej frašky. Veď milovať neznamená každý deň trpieť! Alebo áno? Nie, nemôžete sa stať martýrom do konca vašich dní. Život má inú hodnotu a je veľmi krátky nato, aby ste ho zasvätili trápeniu. To si môžete rovno obliecť habit a stať sa mníškou.

O to horšie to je, ak si váš partner toto všetko uvedomuje, no i napriek tomu s tým nič nerobí. Len sa ticho prizerá ako vás pomaly a bolestne ničí jeho správanie. Prizerá a súčasne je spokojný so situáciou. Vyhovuje mu súčasný stav. Vy sa postaráte o neho a on vám zato ublíži. Toto nie je vzťah, to je tragédia.

Preto si urobte chvíľku sama pre seba a veďte rozhovor vo vašej duši. Čo mi dáva náš vzťah? Čo dávam a čo dostávam? Zrátajte pozitíva a zrátajte negatíva. A ak zistíte, že medzi tým všetkým je výrazný nepomer v prospech tých negatívnych skutočností, je čas na zmenu. Na výraznú zmenu vo vašom živote. Jeden priateľ mi raz povedal: ,, Ak sa ti zdá, že tvoj život je samý neúspech a nešťastie, mala by si niečo zmeniť.“ Stále rozmýšľam nad tým výrokom, stále uvažujem, čo je potrebné zmeniť. Tak skúste pouvažovať aj vy! Možno je to práve váš zvädnutý vzťah, ktorý potrebuje zmeniť. Pokiaľ vám zavädne kvet a vy ho nepolejete, potom uschne a vy ho vytrhnete. Vytrhnite zo srdca tiež uschnutú a zabudnutú lásku. Pripravte pôdu pre novú, životaschopnú, ktorá váš život naplní a vy nebudete jej otrokom.

Viem, je to náročné rozhodnutie, preto si doprajte čas. Nikam sa neponáhľajte, hoci máte pocit, že viac už neunesiete.

Život môže byť krásny, ale len vtedy, keď si ho my sami vymaľujeme!

Foto na titulke: Pixmac.sk, autor: SPX1MSD