Kedy chudnúť, keď nie pri štarte nového roka a v zime, kedy je ešte dostatok času, kým sa budeme musieť vyzliecť do plaviek a odhaľovať viac a viac? Aký je štartér, ktorý vám dodá vôľu na to, aby ste zmenili svoj životný štýl a začali s procesom chudnutia? Pre niekoho to môže byť získanie partnera, pre iného nadobudnutie sebavedomia a lepšieho pocitu zo samého seba. Nech už to je čokoľvek, rozhodnutie začať na sebe fyzicky pracovať je viac než správne, tak sa ho držte a nestraťte pevnú vôľu!

Začiatočnícka chyba

Veľkou chybou, ktorej sa ľudia začínajúci s chudnutím a upravovaním životného štýlu dopúšťajú, je to, že sa vrhnú do procesu bezhlavo, začnú zhurta, odoprú si všetko, čo doteraz milovali, začnú cvičiť pomaly každý deň a o pár dní (a doslova je to len niekoľko málo dní) príde kríza. Telu začne chýbať cukor, lebo motivácia nedovolila zjesť ani tabličku čokolády, dostaví sa únava (aj svalová, aj psychická), pretože veď cvičiť je nutné každý deň a čistá zelenina s kuracím mäsom prestane chutiť. Kde je chyba?

Všetkého veľa škodí

Samozrejme, sladké je potrebné obmedziť, no nie úplne vylúčiť. Telo potrebuje z každého troška a to, že si dáte menší kus čokolády vám na kilogramoch nepridá. Samozrejme, pozor na množstvo! O tom, že cvičenie je nutnosťou pri chudnutí, nemusíme polemizovať, avšak ani s fyzickou aktivitou to nie je dobré preháňať. Na začiatok úplne stačí tri, maximálne štyrikrát do týždňa, kým si telo navykne. Postupne prestanete mať svalovú horúčku a cvičiť sa vám bude jednoduchšie.

O tom, že strava tvorí v chudnutí 70 percent, sa povedalo mnoho a pravda v tomto tvrdení určite bude. Neznamená to však jesť čistú zeleninu, kura pripravené na vode a vajcia s cottage syrom. Pravdaže, bielkoviny sú dôležité, no nabrať ich môžete aj so strukovín, ktoré sú zdravé (šošovica, fazuľa, cícer). Zdravá strava môže byť pestrá, chutná, no najmä rôznorodá.

Foto: pixabay.com