24topzena Správna nutričná výživa, zdravé stravovanie a vyvážený jedálniček sú jednou zo základných podmienok toho, aby bol váš organizmus zdravý, vaša postava vyzerala podľa vašich predstáv a vaša pleť, vlasy a nechty mohli byť vystavované na obdiv. Ženy sú viac ako muži náchylnejšie na výkyvy hmotnosti a majú o čosi väčší problém s dostatočným príjmom bielkovín zo stravy. Ženy, ktoré pravidelne cvičia by mali za deň prijať až stodesať gramov bielkoviny. Mali by ste si pozorne sledovať, či túto hranicu dosahujete.

Bielkoviny alebo proteín majú v tele stavebnú funkciu, a teda sú potrebné pri budovaní svalovej hmoty, no sú potrebné aj pre imunitu či energetický metabolizmus. Najmä pri pravidelnom cvičení je nutné si ustrážiť celkový denný príjem bielkovín. Najlepšie pre organizmus je prijímať proteín prirodzenou cestou zo stravy. Avšak, spomínaná odporúčaná denná gramáž môže byť pre ženu náročná na konzumáciu len zo jedla, a teda sú potrebné doplnky stravy ako napríklad proteínové drinky, ktoré môžu tvoriť až polovicu denného príjmu bielkovín.

Živočíšny či rastlinný pôvod?

Ak dopĺňate stravu bielkovinovými nápojmi z prášku, vyberajte si také bez príchute, s čo najnižším obsahom cukru a s čo najvyššou gramážou bielkoviny. Jedna odmerka môže mať až dvadsať gramov proteínu. Zo stravy je asi najprirodzenejšie prijímať bielkoviny z mäsa, čo však môže byť pomerne ťažké pre vegetariánov či ľudí, ktorí jednoducho mäso vo svojej strave nevyhľadávajú. Vysoký podiel bielkovín majú aj vajcia a syry.

Pre tie ženy, ktoré neobľubujú živočíšne bielkoviny, sa stále môžu dostať na potrebné hodnoty aj z iných potravín. Dobrým zdrojom neživočíšnych bielkovín je quinoa, šošovica, kuskus či fazuľa. Snažte sa strážiť si príjem bielkovín, tak ako aj ostatných nutričných zložiek stravy. Každá z nich má svoj špecifický vplyv a je z určitých dôvodov potrebná pre váš organizmus.

Ilustračné foto: pixabay.com

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!