pracaMožno aj vy patríte k tým šťastným ženuškám, ktoré si po skončení štúdia našli perfektné zamestnanie, založili si rodinu a svoj úžasný život si naplno vychutnávajú. Výletné lode, plnenie cestovateľských snov a ten istý svetrík v troch rôznych farbách si môžete dovoliť niekoľkokrát do roka. Doma sa nezdržiavate žiadnym mytím vlasov a zastrihávaním nechtov, ale o tento luxus sa postarajú skutoční špecialisti. Žijete si ako v rozprávke, deti pred vašimi očami bezstarostne rastú, rodičia a svokrovci z vás majú neskutočnú radosť.

Určite to takto nevyzerá len v amerických filmoch, ale aj v niektorých mestských štvrtiach na Slovensku, no aj vy ste iba človek a z času na čas podľahnete depresívnej nálade. Prečo? Pretože svet je plný závistlivcov, ktorí nehľadia na to, čo všetko ste si museli prežiť a odoprieť, pokiaľ ste sa dostali k skutočnej životnej a pracovnej harmónii.

Závistlivý pohľad na vec a ohováranie sa, žiaľ, spája so ženskou časťou populácie. Ak ich je na jednom mieste viac než mužov, k intrigám už naozaj veľa nechýba. Pred neprajnými pohľadmi sa utiecť jednoducho nedá, ak si myslíte, že jedna klebetnica odišla a vás už nič horšie nepostretne, vedzte, že prídu ďalšie a veľkolepejšie dámy.

A práve pracovisko je tým miestom, kde si nemôžete povedať, nikdy viac už sem nevkročím, kašlem na také vzťahy, mám svoju úroveň. V podstate túto frázu možno vysloviť, no ak nie ste na sto ďalších rokov finančne zabezpečená, vybabrete len sama so sebou. Taktiež vám nikto nedokáže zaručiť, že na druhom pracovisku vás čakajú len samé úprimné pohľady.

Berte intrigy s rezervou!
Áno, medzi najčastejšie rady, ako prežiť v jednej kancelárii so zahundranou, frustrovanou a neprajnou kolegyňou, patrí zostať nad vecou. Lenže jedna vec je teoretizovať a druhá prežiť osem hodín s falošnicou. Naozaj nie som bezcitná, no aj tak vás musím vykarhať, pretože si za to môžete len a len samy.

Ak si do svojho súkromia budete zbytočne vpúšťať druhých, nesťažujte sa, že vám po čase začnú závidieť a stanete sa terčom klebiet a hrôzostrašných intríg. Čím viac sa počas poludňajšej prestávky budete chváliť o tom, aké auto ste si kúpili, aký mastný príplatok dostal váš manžel a kam na letný tábor sa chystajú vaše detičky, k meninám vám kolegyne ani rukou nepotrasú.

Radšej sa vo vašich rozpravách venujte neutrálnym témam, o ktorých viete, že sa nimi nedá nič pokaziť. Aktuálnym stavom a podmienkami na pracovisku, počasím, ekonomikou a politikou, ktorá trápi každého rovnako, určite žiaden pracovný vzťah nenarušíte. Majte krásny pracovný deň!

Foto: pixmac.sk, SPX1MPK