Rodičia chcú dať svojim potomkom všetko na svete a najmä to, čoho mali sami v detstve nedostatok. K tomu v dnešnej dobe patrí najmä vzdelanie a možnosti seba rozvíjania sa. V minulosti rodiny s deťmi nemali taký voľný prístup k rôznym krúžkom, jazykovým kurzom či športom ako to je teraz. Rodičia sa snažia využiť čas čo najefektívnejšie, avšak niekedy zabúdajú, že ich deti sú stále len deťmi a kapacita toho, čo znesú, je podstatne nižšia ako u dospelého človeka.

Vysoké nároky

Práve z takého dôvodu sa potom často stáva, že rodičia vlastné deti z dobrého úmyslu tak precenia, že si ich vlastné ratolesti nebudú mať možnosť užiť detstvo. Určite sa ako rodič nechcete dostať neskôr v budúcnosti do konfrontácie, kedy vám to deti budú vyčítať. Nehovoríme, že je na škodu, aby bolo vaše dieťa aktívne, malo záujmy a už od detstva začalo k niečomu inklinovať a rozvíjalo sa. Ale nemali by ste zabúdať na to, že by ste mu mali nechať dostatok voľného času aj na čas strávený podľa seba.

Ak vychovávate dieťa správne, dávate mu príklad a vediete ho k sebavedomiu, potom vo voľnom čase nebude len tak bezcieľne sedieť a nudiť sa. Nájde si zábavu, bude si čítať, tráviť čas s rovesníkmi, možno len tak pozerať filmy či rozprávky, ale aj o tom je detstvo. Také ste ho zažili vy, tak ho doprajte aj svojmu potomkovi. Nechcite z neho silou mocou vychovať vševedúceho človeka, na to má čas.

Nedovoľte mu pochybovať

Ak má dieťa školu od rána do jednej, tak nie je nič zlé na tom, ak bude mať ešte jeden, maximálne dva krúžky (či už fyzicky zamerané, alebo edukatívne), avšak snažte sa, aby už do piatej malo všetko hotové a mohlo si buď robiť úlohy do školy, alebo malo voľný čas. Dieťa vníma to, že kladiete naň príliš mnoho požiadaviek a často ani nie je schopné ich všetky stopercentne plniť. Dosiahnete tak to, že dieťa začne o sebe, svojich schopnostiach a vedomostiach pochybovať, a to by nemalo. Musí si prirodzene sebavedomo dôverovať.

Foto: pixabay.com