V súčasnej dobe, keď je nájdenie práce skutočne veľmi ťažké majú zamestnávatelia tendenciu využívať túto situáciu a snažia sa tak využiť pracovníka na 110 alebo aj viac percent. Pozor! Ste len človek a aj vy máte právo na oddych a samozrejme venovať čas rodine a priateľom. Takže vopred, ako nastúpite do zamestnania si radšej prediskutujte so zamestnávateľom koľko hodín denne si praje, aby ste v práci trávili a podľa toho sa samozrejme aj riaďte. V každom prípade počet odpracovaných hodín do mesiaca by mal byť stanovený aj na pracovnej zmluve.

Mnohé pracovníčky firiem a podnikov sa sťažujú na to, že ich nadriadení od nich vyžadujú príliš veľa práce a nútia ich ostávať dlho na pracovisku. Pod strachom straty zamestnania robia tak ako je to žiadané, radšej akceptujú vôľu šéfa, len aby neboli nahradené niekým iným. Veď dnes je to predsa také jednoduché.

Mali by ste si však uvedomiť, že existuje predsa zákonník práce, ktorý jasne stanovuje pravidlá a teda aj odpracovaný čas a nárok na prestávku a dovolenku. Nemôžete pracovať neustále, nie ste stroj. Potrebujete vypnúť, uvoľniť sa, zrelaxovať, aby ste v ďalšom pracovnom dni mali dostatočnú energiu do ďalšej práce. A toto by si mal uvedomiť aj váš zamestnávateľ. Ak mu záleží, aby boli vaše pracovné výkony kvalitné, jednoducho sa musí zmieriť s tým, že vás v práci uvidí len 8 hodín, prípadne toľko, koľko ste si to vopred dohodli.

Ak to nerešpektuje, skúste sa s ním najprv medzi štyrmi očami dohodnúť. Vysvetlite mu svoje predstavy, spomeňte kvalitnejšie výkony, ktoré budete podávať pravidelne, to by mohlo zabrať. Ak je natoľko tvrdohlavý, neostáva vám nič iné, len sa brániť zákonom. A nemajte strach. Je to vaše právo a na základe neho vás vyhodiť nemôže. Jednoducho nemôžete byť otrokom vášho šéfa a ten si nemôže s vami robiť čo chce. Pamätajte na to.

Dávajte si pozor aj na prípadný nadčas, počas ktorého chce s vami váš šéf niečo dôležité prebrať. Môže to neskôr zneužívať a tak v konečnom dôsledku aj tak dosiahne čo chce. Jednoducho v hodinu kedy máte končiť sa zdvihnite zo stoličky a hurá domov. Napriek tomu by ste v práci mali za sebou každý deň zanechať kus práce, aby bolo vidno, že sa k tomu staviate zodpovedne. Tak na vás nikto nebude môcť ukazovať prstom ani si na chodbách pošepkávať, že celý deň čakáte, kedy „padne“.

Nepreháňajte to teda v práci a aj napriek tomu, že si ju nadovšetko vážite berte na vedomie, že máte právo na oddych tak ako každý iný človek. Tak sa po náročnom dni choďte odreagovať s priateľkami, prípadne si vyrazte na nákupy.

Ilustračné foto na titulke: SXC.hu