Neresti, neduhy či inak povedané – zlozvyky má zaručene každý z nás. O pravdivosti tohto tvrdenia sa nedá ani len pochybovať. Záleží už len na tom, kto si svoje neresti prizná a začne s nimi tvárou v tvár bojovať, samozrejme, ak chce a prekážajú mu, pretože nie každý sa chce svojich zlozvykov, aj keď si ich uvedomuje, zbaviť. Avšak, problém už nastáva, keď začne okolie odmietavo reagovať na vaše neresti a vy s nimi aj napriek tomu vôbec nič nerobíte. Myslite v prvom rade na seba, no neobmedzujte pritom nikoho iného.

Kávička

K najbežnejším a v podstate nie vo veľkej miere zdraviu škodlivým zlozvykom patria časté posedenia pri kávičke. Viacerí z vás majú určite ešte stále v mysli zaužívané predsudky voči pitiu kofeínového nápoja, ako to bolo v minulosti prezentované starými mamami. Pravdaže, prehnané pitie kávy môže spôsobiť zvýšený tlak či nepriaznivo pôsobiť na srdce, no jedna či dve šálky kávy do dňa vám nijako neublížia, práve naopak – naštartujú a rozprúdia organizmus, eliminujú únavu a dodajú vám energiu. Práve takto bola káva objavená, pretože vývar zo zrniečok kávovníka mal povzbudzujúce účinky na výkon organizmu.

Ak patríte k prehnaným milovníkom kávy, snažte sa nepreháňať to s vypitým množstvom, aby ste si neohrozili zdravie a navyše stavte na kvalitné značky zrniečok kávy. K takýmto nesporne patrí káva Lavazza, ktorá je v podstate lídrom na našom trhu, avšak pomerne úspešne jej konkuruje známa talianska káva Illy. Navyše obaja výrobcovia ponúkajú svojim milovníkom ako zrnkovú, tak aj mletú kávu, a teda si na svoje príde snáď každý kávičkár.

Zdraviu škodlivé

Na rozdiel od “šetrnej” kávy, existujú a sú rozšírené neresti, ktoré nie sú priaznivé pre organizmus a zdravie. Najznámejšími sú alkohol a cigarety. S alkoholom sa nijakým znižovaním množstva bojovať nedá, jediným riešením je odmietnutie percentného nápoja a radšej sa poobzerať po pití niekde inde ako v krčme. Existuje jedno pravidlo, ktoré zaručene funguje – kto chce prestať, prestane! Ak niekto nemá pevnú vôľu, nezvládne povedať nie alkoholu a potrebuje pomoc od druhých.

Fajčenie je taktiež tvrdý oriešok, ak je na ňom niekto závislý. Tento zlozvyk navyše neubližuje len jeho milovníkovi, ale aj každému naokolo. Perfektnou náhradou je elektronická cigareta, ktorá obsahuje menej škodlivý nikotín, jeho množstvo sa môže korigovať a čo je najvýhodnejšie, nijako neohrozuje vaše okolie.

V konečnom dôsledku je tu ešte jeden zlozvyk, ktorým trpí mnoho ľudí – polnočné výjazdy na obsah chladničky. Bojovať proti chuti do jedla je naozaj náročné a zrejme žiadne tabletky ani zázračné náplasti nebudú účinnejšie ako obrovská vôľa. Humorným, no možno aj efektívnym riešením je krochkajúci senzor v chladničke, ktorý vždy pri otvorení vydá zvuk prasaťa. Tak upozorníte ostatných obyvateľov domácnosti, kde ste a môžu vás jemne upozorniť, že ste na nesprávnom mieste v naozaj nevhodnom čase.

Foto na titulke: Pixmac.sk, autori fotografií – akira yamada, Wiros

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!