Pixmac000048654447Sťažujete sa na to, že ste permanentne unavený a nech robíte, čo chcete, nemôžete nazbierať dostatočné množstvo energie na celý deň? Zívanie je už vaším neoddeliteľným znakom a spánok vás po večeroch prepadáva skôr, ako stihnete začať pozerať film. Neutíchajúca únava môže mať viacero príčin a vy by ste mali proti nim čím skôr začať bojovať, pretože hektolitre silnej kávy či sladké energetické nápoje nie sú zdravou variantou ako udržať telo a myseľ pracovať. Ak neustále zaspávate, padá vám hlava a zatvárajú sa vám oči, je načase odhaliť príčinu a odstrániť ju. Určite chcete mať dlhšie dni plné zábavy a radosti a nie sa každé ráno pri vstávaní z postele len tešiť na večer, kedy sa do nej po celom dni vrátite.

Prvým dôvodom, prečo bývate unavený, môže byť spôsob ranného vstávania. Ak vylihujete v posteli a dávate dlhší čas organizmu, aby sa prebudil, ostane v akomsi režime „na pol cesty“. Keď sa preberiete, ponaťahujete, tak vstaňte. Pomaly, opatrne, aby sa vám nezatočila hlava, no netrávte zbytočný čas v posteli. Zobuďte svoj organizmus studenou vodou s citrónom a do polhodiny od vstania si dajte raňajky. Dobrým tipom na prebudenie a privedenie tela do činnosti je ranné cvičenie. Pokojne stačí niekoľkominútový beh alebo rýchla chôdza. Na lačno spálite viac kalórií a únava zmizne.

Možno by ste neverili, no permanentnú únanu síce môže spôsobovať nedostatok a krátky spánok, no môže to byť aj presne naopak. Ak sa doslova „prespávate“ budete sa cítiť unavenejší. Ideálny spánok by mal mať šesť až osem hodín, určite nie viac. Za tento čas sa stihnete zregenerovať a nadobudnúť silu a energiu na ďalší deň. Samozrejme, niekedy po náročnom týždni či dňoch je nevyhnutné spať aj viac, no nezvykajte si. Taktiež sa naučte líhať si do postele každý večer v približne rovnaký čas. Naučíte tak organizmus disciplíne a bude vedieť, kedy je čas na únavu a kedy ešte nie.

Nedostatok športovej činnosti je tiež určite jedným z dôvodov, pre ktorý vás premáha únava. Naučte sa pravidelne športovať a uvidíte, ako výdaj energie spôsobí jeho prinavrátenie. Paradoxne, ak sa cítite unavený, cvičte. Už po pár dňoch budete cítiť zmenu a únava sa rýchlo stratí.

Foto: pixmac.sk, yamamoto yousuke – flickr