Pixmac000000004942…deka, kniha, New York. Ten New York. Central Parku sa nemôžeme nabažiť. Kam sa pozrieme, všade sú samí bežci, tam sedí zamilovaný pár, tu je šťastná rodinka, v diaľke pes naháňa lietajúci konár. Pokoj, slnko, New York.

S odchádzajúcim svetlom prichádzajú do parku čoraz zvláštnejší ľudia, preto je čas otestovať, či toto mesto naozaj nikdy nespí. Vedieme naše kroky smerom na Times Square, no po ceste nás upúta svetoznámy Broadway. Miesta, ktoré sa objavili vo filmových snímkach nám dávajú pocit veľkoleposti, hrdosti, pýchy. Tu možno stáli hviezdy veľkých mien, tu stojíme aj my.

Príručky cestovateľov, príbehy turistov a filmy neklamú. New York naozaj neutícha. Ani v noci. Times Square sa hemží davmi ľudí, typické newyorské schody sú osvetľované bleskami fotoaparátov, každý chce byť zvečnený v centre tohto veľkomesta. Stačí si len sadnúť k stolu a vnímať. Ruch, rozhovory, energiu. Ľudia sú šťastní, sú na mieste, o ktorom vždy snívali. Tak, ako aj my.

Okom vtáka

Prechádzka ulicami nám ukazuje aj odvrátenú stránku veľkého jablka. Smog, vlhkosť, zápach. Avšak, každý menší nedostatok hneď prebije veľkoleposť Rockefellerovho centra, ktoré tvorí devätnásť budov. Hneď pri príchode nás privítajú vlajky všetkých krajín sveta a ako na želanie, na rohu má svoje čestné miesto tá naša. Aj nás zláka možnosť postaviť sa na Top of the Rock, obzvlášť za prítomnosti tmavého večera a New Yorku zaliateho svetlami podnikov, reštaurácií, obchodov. Až pri pohľade zo strechy jednej z budov si uvedomíme, akí sme my ľudia malí. Ako mravce vo veľkom svete. Svet New Yorku.

Nový deň, nový začiatok, nové miesta. Je čas navštíviť múzeá, z ktorých vybrať tie najzaujímavejšie je nemožné. Židovské či to dizajnérske? Historické, katolícke, džezové alebo umenia chtivé? Všetky! Hneď, tu a teraz! Ich najväčšou výhodou je poloha. Pri Central Parku. Tam znova dokážeme načerpať novú silu, nadobudnúť stratenú energiu, ožiť.

Ten, kto raz bol v New Yorku, sa vráti. Aspoň my určite. Už len pre ten pocit malosti, anonymity a voľnosti, ktoré mesto ponúka. Veď len tak ležať v Central Parku a užívať si život. Deka, kniha, New York. Ten New York.

Foto: pixmac.sk, Petra Musilkova – pixmac