V súčasnosti vstupujú do vzťahov a priateľstiev priamo i nepriamo rôzne médiá, vrátane sociálnej siete Facebook. Bohužiaľ, v niektorých vzťahoch hrá toto médium veľkú úlohu a zasiahlo do našich životov viac, ako by sme chceli. Stačí len pár klikov myšou a môžeme mať v priebehu okamihu nových kamarátov, podozrenie na neveru či vôbec žiarlivosť aj u ľudí, ktorí nezvyknú normálne žiarliť.

Všeobecne sa dá povedať, že Facebook vďaka svojmu charakteru slúži ako nástroj zvyšovania odhaľujúcej intimity partnera. Vďaka tomuto nástroju sa o partnerovi dajú zistiť také informácie, ktoré by za iných okolností bolo ťažké zisťovať. I napriek jeho neprítomnosti môže každý vidieť jeho interakciu s inými ľuďmi, prehľad jeho aktivít, nových priateľov, vidí články a odkazy, ktoré na sieti partner uverejňuje a mnoho iných. A práve tieto neškodné aktivity sú často zdrojom problémov. Ruku na srdce, nikdy ste sa nečudovali tomu, čo má znamenať v albume zverejnená fotografia vášho partnera či priateľa alebo jeho koment, ktorý napísal na status nejakej kamarátky?

Facebook bol pôvodne vytvorený so zámerom spájať ľudí. Často však býva začiatkom konca vzťahu či priateľstva. Nové kontakty, priateľstvá, tajné chaty či súkromné správy môžu ľahko prerásť bariéru elektronickej komunikácie a zvyknú prejsť až do cudzoložstva. A takí, ktorí to nechajú zájsť až tak ďaleko, si nezaslúžia pozornosť toho druhého, čo však nie je problémom sociálnej siete, ale partnera.

Táto sociálna sieť je tiež často výborným prostriedkom sledovania ostatných. Niektoré z nás by sa mohli priznať, že zvedavosť ich doviedla k špehovaniu profilov svojich bývalých partnerov. Nie je na tom nič zlé, ak sme zvedavé, čo náš bývalý partner robil. Ale ak ho špehujeme každý deň, tam už vzniká problém.

Aby nám Facebook nezasahoval negatívne do partnerstva a priateľstva, stačí len dodržiavať niekoľko zásad. Prvou a najdôležitejšou je riešenie problémov z očí do očí, nie virtuálne, ale ľudsky. Ak sa vám nepáči, prečo vás kamarátka ohovárala „na stene“ profilu inej kamarátky či prečo partner flirtoval s mladou babou, spýtajte sa ich to na rovinu z očí do očí. Jedine tak predídete zbytočným nedorozumeniam. Tiež nezverejňujte nič súkromné alebo niečo, čo by niekto nemohol vedieť. A vôbec netrávte veľa času na Facebooku, radšej ho investujte do partnera, rodiny či priateľov.

Kanadskí psychológovia sa zhodujú na tom, že Facebook jednoznačne vzbudzuje žiarlivosť a v niektorých prípadoch i ničí vzťahy. Podľa nich nie je vhodným médiom pre vážne vzťahy a manželstvá. Záleží to však len na nás, či zdanlivo nevinný koment neznámej osoby o minulej noci na profile partnera, budeme považovať za bezvýznamný fakt alebo zasejeme zrnko žiarlivosti a môže nastať šialený kolotoč. Dôvera je dôležitá, ak veríme partnerovi, nemáme dôvod ho k niečomu upodozrievať. Navyše všetky aktivity máme možnosť jednoducho zmazať, ale v reálnom živote sa to už nedá. Preto nenechajte tomuto médiu zasiahnuť do svojich životov viac než je potrebné.

Foto: FreeDigitalPhotos.net

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!