S prichádzajúcim letom, stúpajúcou teplotou a čoraz častejším slniečkom, zhadzujeme čím ďalej, tým viac vrstiev oblečenia. To sa deje skoro na celom vašom tele, no nezabúdate pri tom na tie dve časti, ktoré vás celé dni nosia, sú zaťažované a často práve najviac zanedbávané a v starostlivosti utláčané?

Väčšina zo všetkých dám urobí pravidelne každú jar tú istú chybu. Len, čo aspoň na chvíľu vykukne ešte stále mrazivý „Oskar“ a obdarí nás pár chladnými lúčmi, ženy vyberú balerínky a najlepšie do nich skočia naboso. Prvým a asi najdôležitejším argumentom, ktorý je proti takémuto konaniu je ten, že slnko síce môže príjemne, teplo svietiť, no naša matička Zem sa ešte nestihla za taký ultrakrátky čas dostatočne prehriať.

Práve to vám môže spôsobiť naozaj nemalé problémy, pretože telo je prehrievané od nôh a keď tie vystavíte rapídnemu chladu, čo v tomto období ešte stále je, neodvďačí sa vám nijak inak, len že na pár či viac dní, vypovedá službu. Ale vy zrejme netúžite po preležanej krásnej jari v posteli, takže tu nastáva otázka: opatí sa s balerínkami počkať na teplo? Odpoveď je viac ako jasná. Samozrejme, že sa oplatí a hlavne vyplatí!

Nie je žabka ako žabka

O pár týždňov, v lepšom prípade už aj dní, nastane ten čas, kedy je v úplnom poriadku obuť si ľahkú obuv, ako sú spomínané balerínky, a ešte k tomu aj naboso! Konečne! No práve so zvyšujúcou sa teplotou už ani baleríny nebudú dostatočne postačujúce, pretože aj keď sú síce voľné a ľahké, stále sú uzavreté a chodidlá sa začnú tak či tak potiť.

Najlepšou voľbou pre každého, kto tento problém zažil a mal, sú takzvané žabky. S najväčšou pravdepodobnosťou ste už však v médiách či na internete videli a čítali, že tie práve nie sú ortopedicky najvýhodnejšou možnosťou, keďže nemajú žiadnu hrubú podrážku a o klenbe nohy tu nie je žiadna reč.

Polopatisticky povedané, nohám obutým v žabkách dávate poriadne zabrať. Tie nemajú žiadnu pevnú väzbu v členkoch, čiže sa môže rýchlo stať to, že sa vám noha zvrtne a v najlepšom prípade budete mať len členok natiahnutý, no aj tak, stojí vám to aj za takú menšiu bolesť?

Pravdaže, je dôležité povedať, že je mnoho typov žabiek a tie kvalitné, predávané v športových obchodoch, sú aj vyvinutejšie a v neposledom rade výhodnejšie pre stavbu a zdravie chodidiel. Tým nekvalitným sa rýchlo vyšúcha podrážka a vy už za pár týždňov nosenia máte pocit, že chodíte bosými nohami po zemi a cítite každý kamienok.

Takže sa potvrdilo staré známe príslovie, ktoré znie „Nie sme tak bohatí, aby sme kupovali lacné veci.“ V tomto prípade to platí dvojnásobne, keďže v prvom rade sa nekvalitné žabky rýchlo znehodnotia a teda sú naďalej nepoužiteľné a na druhej strane do zdravia a nôh sa zainvestovať oplatí.

Je pravdou, že žabky sú výbornou voľbou pre plážovú obuv, o tom niet žiadnych pochýb. No v takom prípade sú využívané naozaj minimálne, pretože v nich prejdete z ubytovania na pláž a späť a možno ešte tak cestou na obed. Tým svojim nôžkam nijako výrazne neublížite a je jasné, že v teniskách či čižmách na pláž asi nepôjdete.

Foto: Pixmac.sk, autor: SPX1MSD