yogaSo skracujúcimi sa dňami, tmavými poobediami, zamračenými ránami a s nízkou teplotou za oknami nám klesá aj nadšenie a motivácia na športové aktivity, hýbanie sa či celkovo vychádzanie z teplej, komfortnej obývačky. Nenechajte tohtoročnú pani zimu na vás zapôsobiť týmto spôsobom, hrdo sa jej vzoprite a užite si toto ročné obdobie naplno. S čistou mysľou bez problémov, duchom na mieste a zdravým telom. Práve tieto tri komponenty (telo, duch a myseľ) sú cieľom harmónie v jóge. Ak máte predsudky, že jóga je len a len o meditácii, krkolomných polohách a nezaujímavom, nudnom cvičení, potom ste na poriadnom omyle. Práve v zime máte skvelú príležitosť na okúsenie čarovnej jógy. Budete milo prekvapený!

Cvičenie jógy sa pomaly, ale isto začína dostávať aj na Slovensko. Vo väčších mestách už nie je problém nájsť kvalitné štúdio jógy, ktoré ponúka rôzne druhy cvičenia. Nielenže rozdeľujú stupne podľa náročnosti, pre začiatočníkov, mierne pokročilých a pokročilých, no existujú viaceré spôsoby, ako cvičiť jógu a vy si môžete po ich odskúšaní vybrať tú, ktorá vám najviac vyhovuje. Existuje hatha, vinyasa, acro, flow jóga a mnoho ďalších. Niektoré hodiny sú ešte špeciálne zamerané na zdravý chrbát, pre tehotné ženy či dokonca aj deti. Dobrý inštruktor na hodine pre pokročilých vysvetlí rôzne ľahšie variácie cvikov aj pre tých menej skúsených jogínov, takže si lekciu môže užiť naozaj každý.

Na hodine jógy sa vám podarí úplne vypnúť myseľ od okolitých, každodenných problémov, budete po lekcii odchádzať ako znovuzrodený, vyčerpaný telom, no oddýchnutý v hlave. Nesnažte sa robiť všetky cviky od začiatku naplno, radšej ich robte v jednoduchších variáciách pre začiatočníkov, precíťte ich a postupne sa zdokonaľujte. Nechcete si predsa ublížiť! Nechajte všetky myšlienky odplávať preč, veď počas dňa vás zamestnávajú viac než dosť, tak aspoň cez hodinu jógy si doprajte čas pre seba. Na konci každej jednej hodiny je krátka meditácia, oddych, kedy sa pripravujete na postupné zobudenie do pokračovania dňa. Počas cvičenia jógy sa vám v tele vytvára veľké teplo, energia, ktorú by ste nemali hneď po skončení lekcie zahasiť vodou (či už v podobe pitia tekutiny, alebo sprchy).

Foto: pixmac.sk, Barry Silver – flickr