Zdravie

O hormonálnej antikoncepcii

V živote ženy nastáva množstvo zmien, a to najmä, čo sa týka jej tela. S príchodom puberty začínajú rásť prsia, čo je naozaj bolestivé, príde prvá menštruácia, pleť má ďaleko od detskej a niekedy v tomto období príde na rad aj objavovanie mužského pohlavie a s tým aj prvá sexuálna skúsenosť. Ak má dievča dobrý vzťah s matkou, zdôverí sa jej a potom ich spoločné kroky vedú do gynekologickej ambulancie, kedy začínajú pravidelné ročné prehliadky. A čo prvé navrhne gynekológ sexuálne aktívnej pubertálnej dáme? Hormonálnu antikoncepciu.

Bez vysvetlenia

Dievča, ktoré je v puberte a ešte predsa len rozmýšľa inak ako rozumný dospelý človek, skočí po hormonálnej antikoncepcii ihneď, pretože, za prvé, nechce otehotnieť, no stále chce sexuálne žiť a, za druhé, doktor povedal, že to nemá žiadne vedľajšie účinky. Mama je spokojná, lebo jej dcéra si nepokazí sľubnú budúcnosť, tak radšej každý mesiac zaplatí za výmenu receptu za tabletky. Je naozaj pravda, že ak žena začne pravidelne jesť hormóny proti otehotneniu, vyhnú sa jej akékoľvek účinky?

Už len sedliacky rozum vám napovie, že ak sa žene upraví menštruácia hormónmi, je bezbolestná a na deň presná, trvá len veľmi krátko a ovplyvní možné otehotnenie, tak zrejme o určité vedľajšie znaky pôjde. Lekári už nepovedia, že po rokoch užívania hormonálnej antikoncepcie môže mať žena problém s otehotnením. Že počas jej užívania bude podstatne náladovejšia a jej menštruácia nie je v podstate bežným prasknutím dozretého vajíčka.

Sú aj iné spôsoby

Na to, aby maloleté dievča začalo užívať antikoncepciu, musí mať pri sebe rodiča. Inými slovami, sama nemá posledné slovo. Skúste sa pozrieť aj na iné spôsoby ochrany. Hormonálna antikoncepcia vôbec neochráni pred prenosom pohlavných chorôb. Skúste vašu dcéru edukovať o používaní, napríklad, kondómov, ktoré jej naozaj nebudú nič robiť s organizmom a navyše ju ochránia aj pred chorobami.

Foto: pixabay.com