Posledných pár týždňov znova prišla do povedomia téma ohľadom plastov a ich nadmerného používania, čo dospelo až do takého bodu, že v Tichom oceáne pláva obrovský „ostrov“, ktorý je plochou veľký ako Francúzsko a Nemecko dokopy. Tu by vám už mal zazvoniť alarm a mali by ste sa zamyslieť, či aj vaša spotreba nie je nadmerná a neprimeraná jednej osobe.

Začnite od seba

Môžete si povedať, že nezáleží na tom, čo robíte vy, že jednotlivec nič nezmení. Avšak, ak sa o tomto probléme začne nahlas hovoriť a dostane sa čo najviac do povedomia, môže sa nad ním pozastaviť viac a viac ľudí a zmeniť svoj prístup k používaniu plastov. Ste milovníkom kávy a pravidelne navštevujete kaviarne a beriete si kávu so sebou? Skúste si spočítať, koľko kelímkov na kávu za týždeň spotrebujete. Beriete si k vašim chladeným nápojom ešte aj slamku? Tento prípad sa dá jednoducho vyriešiť. Kúpte si pohár na horúce nápoje a nechajte si vašu obľúbenú kávu naliať do neho.

Opakované využívanie

Ďalej si začnite všímať, ako veľa zbytočných plastových obalov kupujeme a následne hneď vyhadzujeme. Ak je potravina zabalená v plaste, skúste ho čo najviac využiť. Používajte misku na uloženie koláčov alebo na čaje. Nájdite jej využitie. Keď si kupujete nebalené ovocie, nemusíte ho vždy dávať do plastového sáčku. Nálepku s váhou môžete nalepiť priamo na ovocie, tak či tak ho doma rovno vybalíte. Začnite na desiaty používať skôr papierové obaly ako plastové, aj tie sa dajú použiť niekoľkokrát.

V neposlednom rade sa snažte plasty recyklovať. Ide o jeden z najťažšie sa rozkladajúcich materiálov, preto je recyklácia nevyhnutná. Naučte všetkých vo svojej domácnosti správnej recyklácii a začnite zmenu k lepšiemu od seba. Zníženie používania plastov v jednej domácnosti môže viesť k ďalším a takto sa táto správa rozšíri ďalej. Nebuďte k životnému prostrediu ľahostajní.

Foto: pixabay.com