Obývacia izba je miestnosť v byte, ktorá patrí k najviac využívaným a zároveň ju môžeme nazvať reprezentačnou miestnosťou, pretože kroky návštev najčastejšie smerujú práve tam. Jej zariaďovaniu venujeme pozornosť, pretože je našou vizitkou. Obývacia izba dokáže veľa prezradiť o vkuse a štýle jej majiteľa. Steny, okná, dvere, pohovka, kreslá, konferenčný stolík, osvetlenie a interiérové doplnky, jednoducho všetko musí k sebe dokonale ladiť. Obývačka je zároveň miestom, kde radi oddychujeme. Toto je jeden z významných predpokladov, ktorý by sme mali brať do úvahy a venovať mu dostatočnú pozornosť.

Obývačka by mala byť nielen vkusne zariadená, ale aj zvýraznená nápaditými doplnkami. Samozrejmosťou je praktickosť a súlad s ostatnými miestnosťami bytu či domu. Súčasným trendom je, že obývačka býva prepojená s kuchyňou alebo slúži ako hosťovská izba. Obývačka nie je len o nábytku. Dôležitý je každý jeden prvok v miestnosti. Jednoducho povedané, všetko na seba nadväzuje a malo by vytvárať harmóniu a súlad.

Veľmi dôležitým prvkom, ktorého voľbe treba venovať dostatok pozornosti, sú farby. Farby by mali vyť volené citlivo, s dôrazom na vkus a výsledný želaný efekt. Pri maľovaní stien môžete použiť kombináciu viacerých farieb, pričom najčastejšie sú tri steny jednej farby a posledná stena má dominantné postavenie týkajúce sa farebnosti. Aj pri voľbe farieb môžete popustiť uzdu fantázii, len treba mať na pamäti, že nič netreba preháňať. Riešením je tiež použitia obkladových kameňov alebo drevených obkladov. Odporúča sa ich však použiť maximálne na jednu stenu, pretože všetkého veľa škodí.

Obývačka v súčasných moderných bytoch nedisponuje rozlohou navyše, preto treba nábytok do obývačky starostlivo rozložiť. Úsporu priestoru zaručene dosiahnete rozťahovacími pohovkami či rozkladacími stolmi. Pohovky či taburetky s odkladacím priestorom sú skvelým variantom pre šetrenie priestoru. Tretím pomocníkom šetriacim metre štvorcové sú skrine a šatníky na mieru či posuvné dvere. Ak použijete zrkadlá, priestor opticky zväčšíte. Je to stará, ale overená praktika. Stále platí, že pohovky, kreslá a ostatný nábytok by mal byť umiestnený v dostatočnom odstupe od steny.

Dôležitou súčasťou obývacej miestnosti je voľba podlahy. Obývačka by mala pôsobiť útulne. Jedným z aspektov, ako tento účel docieliť je drevo. Používajte palubovky, laminátové podlahy či parkety. Veľkým a ťažkým kobercom našťastie dávno odzvonilo, preto na podlahu umiestňujte malé a praktické kusové koberce. Teplo domova možno zázračne vyčariť krbom, ktorý vydáva nielen hrejivé teplo, ale miestnosti dodáva zvláštnu príchuť pohody. Krb si však nemôže dovoliť každý a jeho majiteľmi sú väčšinou vlastníci rodinných domov.

Často sa v súvislosti s obývacou miestnosťou podceňuje osvetlenie, ktoré by malo nielen spĺňať svoj hlavný účel, ale celý interiér vkusne doplniť. Ak si neviete poradiť sami, oslovte dizajnéra, ktorý vám pomôže vybrať vhodný druh osvetlenia práve do vašej obývačky. Zvoliť môžete jedno dominantné osvetlenie, alebo osvetlenie rozložiť do viacerých zdrojom svetla v podobe bodového osvetlenia. Zo svetlom v miestnosti súvisia okná. Okná by mali prepúšťať dostatok svetla. Honosné záclony a závesy sú už dávno minulosťou. Siahnite po praktických drevených žalúziách alebo roletách.

Súčasné obývacie izby pôsobia skôr stroho, avšak dôraz je kladený na doplnky. Do interiéru obývačky je vhodné zakomponovať zaujímavé vázy, vankúše, obrazy a interiérové doplnky. Čo dokáže miestnosti dodať ten správny „šmrnc“? Odpovedí existuje viac, ale jednou z nich sú izbové kvety. Práve zeleň dodá obývačke to, čo nedokáže žiaden iný interiérový doplnok.