Zdravie

Opálená pokožka v zime

Tento problém rieši mnoho žien. Možno ste typ, ktorý sa môže v lete pochváliť bronzovou pokožkou, avšak v týchto mesiacoch niet ani stopy po vašom opálení. Samozrejme, v prípade, že nie ste pravidelnou návštevníčkou solárií. Sme odkázané iba na ne? Neexistuje nič bezpečnejšie, ale s rovnakým efektom opálenia?

O soláriách bolo napísané už všeličo. Názory sa tu rozchádzajú. Niekto ich striktne odmieta, niekto zastáva názor, že všetko s mierou, no stále sa nájdu aj takí, ktorí to s umelým opaľovaním poriadne preháňajú. Počuli sme už aj názor, že radšej sa stokrát opáliť na slnku ako raz v soláriu. Odborníci tvrdia, že solárium sa dá porovnať s opaľovaním na slnku. Zdravý sedliacky rozum nám však šepká: Ako možno porovnávať niečo umelé s prirodzeným? Keď už umelé opálenie tak veľmi opatrne a striedmo. Urobte maximum pre ochranu vašej pokožky. Samozrejmosťou by mala byť tzv. prípravná kúra, teda minimálne mesiac pred slnením, ako na slnku tak aj v soláriu, by ste mali zvýšiť obranyschopnosť pokožky pred UVA a UVB lúčmi. Túto prirodzenú obranyschopnosť dosiahnete pravidelným prísunom betakaroténu vo forme kapsuliek, ktoré zakúpite v lekárni. Ochranu vo forme mlieka či krému snáď nemusíme ani pripomínať. Neopovážte sa vystavovať lúčom zo solárií bez ochranného krému. Tak teda vieme, že aj keď je solárium svojim spôsobom riskantné pre naše zdravie, dosiahneme ním želaný efekt, rovnomerné prirodzené opálenie. Čo však v prípade, že nie sme ochotné riskovať zdravie našej pokožky? Áno, sú aj iné spôsoby opálenia, ale výsledok nie je taký uspokojujúci. Už dávno je známe, že samoopaľovacie prípravky sfarbia našu pokožku neprirodzene do oranžova a už ani nespomíname mapy, ktoré vzniknú aj keď sa snažíme aplikovať mlieko rovnomerne. Všade sa dočítate, že pomôže píling, ktorý zbaví pokožku odumretých buniek a teda po nanesení mlieka sa nevytvoria, žiadne fľaky. Avšak buďme úprimní, komu sa to skutočne podarilo bez jediného fľaku? Samoopaľovacími prípravkami sa dá priblížiť k opáleniu, ale nie tak ako so soláriom. Niektorým taktiež vadí vôňa pokožky, keď samoopaľovacie látky začnú reagovať s kožou. Nejde priamo o nejaký neznesiteľný zápach, ale niekomu to môže vadiť. Ďalšou možnosťou opálenia je nástrek. Urobia vám ho v špecializovaných salónoch a ide o rovnaký princíp ako pri samoopaľovacích produktoch. Rozdiel je v tom, že sa vyhnete práve spomínaným mapám. Čo je však rovnaké je typická vôňa samoopaľovacích mliek a krémov. Opálenie vám vydrží v priemere sedem dní, ale je to individuálne. Samozrejme, nesmiete to preháňať so sprchovaním, sprchovacími šampónmi a telovými pilingovými výrobkami.

Tak aké bude vaše rozhodnutie dámy? Každopádne, aj keď sa rozhodnete čakať na letné slnko pamätajte si, že najnebezpečnejšie je práve v prvých dvoch mesiacoch, teda mesiace máj a jún, kedy prenikajú lúče do najspodnejších vrstiev pokožky. Dodržujte pravidlá zdravého slnenia a vyhnete sa tak stareckej, zošúverenej pokožke.