Chudnutie alebo cvičenie sa týka skoro každej ženy. Dôvodov je viac. Predovšetkým estetické dôvody, ale aj zdravotné, ale niekto cvičí len pre dobrý pocit. Chudnutie samozrejme nie je len o cvičení, je kombináciou vhodnej stravy a pohybu. Dnes sa budem venovať práve cvičeniu.

Cvičenie je veľmi dôležitou súčasťou chudnutia a tak je veľmi dôležité, aby ste k cvičeniu pristupovali zodpovedne. Nevhodné cviky vám môžu ublížiť, spôsobiť zdravotné komplikácie a ani pri chudnutí vám moc nepomôžu. Naskytuje sa otázka, kto vám s cvičením môže poradiť.

Internet a ženské časopisy sú plné zaručených správ, ktoré cviky vám pomôžu zázračne zhodiť kilá z brucha, stehien či zadku. V praxi však nefungujú vždy a začiatočník len veľmi ťažko dokáže rozlíšiť kvalitné a menej kvalitné rady. Preto odporúčam sa v začiatkoch poradiť s niekým, kto má s cvičením skúsenosti, ideálne osobný tréner.

Osobný tréner dokáže vám na mieru pripraviť tréningový plán. Dokáže reálne zhodnotiť vaše schopnosti, prihliada na vašu kondíciu a zároveň aj na váš zdravotný stav. To všetko je veľmi dôležité pre efektívne a úspešné cvičenie.

Základné úlohy osobného trénera:

  • Oboznámiť cvičenca s jednotlivými cvikmi a vysvetliť ich princíp a odhadnúť výsledný efekt.
  • Oboznámiť cvičenca s možnosťami ďalšieho napredovania.
  • Absolvovať s cvičencom cviky a upozorniť ho na chyby v cvičení.
  • Zabrániť stereotypu vykonávania aktivity a prinášať do tréningového procesu vždy niečo nové, zábavné a atraktívne.
  • Upozorniť na najčastejšie chyby a ich dôsledky na tréningové snaženie.
  • Zohľadňovať individualitu cvičenca a prispôsobiť k nej aktivitu
  • Motivovať

Tých úloh je samozrejme oveľa viac a toto sú len tie základné. Postavu však neformuje tréningový plán, ale cvičenie. To znamená, že ak vám tréner naordinuje aj ten najlepší tréningový plán bez toho, aby ste ho uviedli do praxe to nepôjde. Cvičenec musí prejaviť snahu, výdrž, ale aj sebazaprenie, lebo bohužiaľ aj to je súčasťou cvičenia.

Snaha sama o sebe nestačí. Bez prístupu, skúseností a informácií, ktoré vám osobný tréner poskytne je cvičenie a s ním spojené chudnutie oveľa náročnejšie a zdĺhavejšie a častokrát aj neúspešné. Nájsť dobrého tréner ale nie je jednoduché. Pri výbere trénera musíte zvážiť v prvom rade jeho výsledky s predchádzajúcimi cvičencami, individuálny prístup a mnohokrát je to len o tom, či si sadnete alebo nie.

Autor je osobný tréner a výživový poradca. Pri chudnutí vám môžu pomôcť aj výživové doplnky od Fitnesclub.

Foto na titulke: SXC.hu

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!