Kedy a ako môžeme dať výpoveď, čo musí obsahovať, aká je výpovedná doba a ako je to s výpoveďou, ktorú sme dostali od zamestnávateľa? Tak toto sú niektoré z otázok, ktoré si kladieme až vtedy, keď sa nás to bytostne dotýka. Je však dobré a užitočné vedieť odpovedať na tieto otázky, pretože sa z času na čas zídu úplne každému. Je to totiž normálna súčasť pracovného života a nedá sa len tak jednoducho obísť. Poďme sa preto bližšie pozrieť, ako je to vlastne s jej podaním alebo dostaním.

Všetky informácie ohľadom výpovede upravuje zákon, kde sú jasne stanovené pravidlá, ktorých sa musí zamestnanec a zamestnávateľ pridržiavať. Ak ju chceme podať, nech už na to máme akýkoľvek dôvod, pamätajme, že ju musíme dať v správny čas. Výpovedná doba totiž začína plynúť až prvý deň nasledujúceho mesiaca, čo sme ju podali. Preto starostlivo zvážme jej podanie a hlavne nezabúdajme na čas. Táto doba, počas ktorej nám plynú posledné dni v práci trvá väčšinou dva mesiace.

Výpoveď môžeme dostať v prípade napríklad ak sa znižuje stav zamestnancov, ak nie sme spôsobilí vykonávať prácu z dôvodu nášho zdravotného stavu, ak si neplníme úlohy vyplývajúce z nášho popisu práce, ak porušujeme pracovnú disciplínu alebo ak zamestnávateľ nemôže ďalej zamestnanca zamestnávať.

Naopak zamestnanec ju môže podať kedykoľvek to sám uzná za vhodné, pričom vôbec nie je povinný udávať dôvod.

Na výpovedi musia byť uvedené informácie o zamestnancovi, ktorý ju podáva, taktiež informácie o zamestnávateľovi, dátum, kedy vznikol pracovný pomer a kedy sa končí výpovedná doba a samozrejme vlastnoručný podpis s aktuálnym dátumom. Píše sa v dvoch vyhotoveniach, z ktorých jeden originál dostane zamestnávateľ a druhý zamestnanec potom, ako ich zamestnávateľ podpíše.

Keď ukončíte pracovný pomer, žiadajte od zamestnávateľa potvrdenie o zamestnaní. Pri hľadaní ďalšieho vhodného zamestnania sa vám určite zíde posudok od doterajšieho zamestnávateľa, preto si o neho pred odchodom zo zamestnania požiadajte. A potom už len veľa šťastia pri hľadaní nového pracovného miesta. Určite sa vám zíde, pretože byť bez zamestnania je možno po dlhých rokoch stresu a neatraktívnej práci prínosné, ale len na určitý čas. Človek predsa potrebuje byť medzi ľuďmi, no hlavne potrebuje zarábať peniaze, aby sa uživil a mohol v tomto svete reálne existovať. Ak vám však vaša aktuálna práca prináša iba stresy a ničenie zdravia, nebráňte sa podaniu výpovedi. Aj keď to v súčasnej dobe nie je vôbec ľahké s nájdením si nového pracovného miesta, zničiť si zdravie nemá zmysel. Nech už ide o akýkoľvek dôvod, ktorý máte pre zárobok peňazí.

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!