Patríte aj vy k tým ženám, ktoré si verejne a pred okolím hrdo búchajú do pŕs s veľkými rečami o tom, aký zdravý životný štýl vedú? Ste si tým istá, že to naozaj tak aj je? Čítajte ďalej, možno vaše presvedčenie rapídne rýchlo klesne.

Fajčenie
Najhlavnejší a určite aj najčastejší dôvod, pre ktorý vaša životospráva pravdepodobne veľmi zdravá nie je. Menším prehreškom je pár cigariet na chate či zábave, no na druhej strane, ak dokážete nefajčiť v bežné dni, tak by vám partia ľudí vašu vôľu nemala ohroziť. Dosť obohrávaný, no pravdivý fakt je, že fajčenie ubližuje tak ako vám, tak aj ostatným okolo. Veď aj samotné nápisy na krabičkách od cigariet odpudzujú svojich nadšencov, tak načo ich zbytočne podporovať?

Ďalším dôvodom prestať či ani vôbec nezačať fajčiť, je vaša pleť, ktorej nikotín na kráse ani z najmenšej časti nepridáva! Ak aj práve máte pokožku tváre v poriadku, čo cigaretový zápach z úst? Myslíte, že muži radi bozkávajú popolník? Asi veľmi nie…

Kuchyňa
Dušujete sa, že váš jedálniček je plný zdravých a netučných jedál? Možno pritom však zabúdate na spôsob prípravy kvánt menu v reštauráciách. Množstvo pridanej soli, ktorá spomaľuje metabolizmus a tým aj trávenie, oleja, v ktorom sa váš “zdravý” obed len tak vykúpe, a v neposlednom rade sú tu dressingy, bez ktorých by bolo vaše jedlo nepochybne nielen zdravšie, no hlavne menej kalorické.

Čo keby ste skúsili variť a pripravovať si stravu na vlastnú päsť? Na jednej strane si budete kuchtiť podľa svojej chuti, a na tej druhej budete presne vedieť, čo všetko vaše chody obsahujú a ak chcete navyše aj schudnúť, budete si tam môcť vypočítať aj množstvo prijatej dennej energie.

Mimochodom, skúsili ste niekedy vymeniť vodu za olej? Hocikedy! Či už pri dusení, varení či vyprážaní. Naozaj to funguje, jedlá sú chutné a navyše si neohrozujete cholesterol. Ak vám však takto pripravené jedlá nesedia, tak vyskúšajte pomer oleja a vody jedna k jednej a aspoň tak zmiernite mastnotu skonzumovaných potravín.

Pohybová aktivita
Ak chodíte jedenkrát týždenne do posilňovne alebo telocvične, je to perfektné, že ste ochotné pre seba robiť aspoň to! No nedá sa permanentnosť trošku zvýšiť? Stačilo by si tri až štyri razy za týždeň obliecť športové oblečenie a ani vstupy do fitness centra nie sú nutnosťou. Potrebujete len mobil s rytmickou hudbou, slúchadlá a prijateľné počasie. Ak nemáte rady beh, tak skúste aspoň jogging alebo rýchlejšiu chôdzu. Postačujúca je polhodinka strávená pohybom na čerstvom vzduchu, hormóny šťastia z vás budú sršať a vonkajšie prostredie vám môže len prospieť.

Ak máte chuť a voľný čas, oprášte bicykel, vytiahnite prilbu a hor sa na cesty. Za hodinu nenáročného bicyklovania môžte spáliť až dvetisíc kiloJoulov, čo predstavuje približne dve chutné a tak obľúbené horalky. Doplniť ich však nutne nemusíte, či?

Alkohol
V neposlednom rade je tu najväčšia metla ľudstva – alkohol. Ten zo zdravým životným štýlom nemá určite žiadne dočinenie. Áno, je tu červené víno, ktoré je predsa len z určitej strany prospešné a dva deci denne sú prípustné. No ani s ním to netreba preháňať! Tvrdý alkohol je však úplne tabu. Zbytočné kalórie, ktoré v sebe nesie, vám nijako nepomôžu a navyše sa nepitím ešte vyhnete bolesti hlavy v nasledujúce ráno a vaše dni budú už od začiatku krajšie. Vaše telo a v neposlednom rade aj postava sa vám určite odvďačia.

Foto na titulke: SXC.hu