Rastú tak rýchlo, že si to ani neuvedomíme a už budú preberať vysokoškolský diplom. Práve preto si chceme spomienky na ne uchovať v čo najlepšej kvalite. Nie každý si chce dať zvečniť svoje deti u profesionálneho fotografa, a práve preto vám prinášame pár rád, ako to zvládnete aj sami, napríklad so svojou digitálnou zrkadlovkou.

fotoaparaty-aqt-sk

Zahrajte sa s hodnotami ISO vo foťáku

Chcete zachytiť prvé krôčiky vášho dieťaťa, avšak výsledkom sú vždy rozmazané fotografie? Nezúfajte. Váš fotoaparát pracuje bezchybne, nemusíte ľutovať jeho kúpu. Stačí, ak sa pozriete v nastaveniach na hodnoty ISO. Čím sú vyššie, tým rýchlejšie bude vaše zariadenie pracovať. Aj tento krok však prináša svoje obete. V danom prípade sa musíte zmieriť s nižšou kvalitou snímky. Hodnoty ISO prichádzajú do hry aj v prípade, že sa rozhodnete nevyužívať blesk, ktorý v mnohých prípadoch, keď ho ani nie je treba (napr. v šere) fotku skôr pokazí. Zvýšte jeho hodnoty a uvidíte ten rozdiel! Možno sa budete čudovať, ale práca s bleskom je neoceniteľná skôr v priestoroch zaliatych slnkom. Zbavíte sa vďaka nemu zbytočných tieňov.

Dbajte, aby sa dieťa cítilo dobre

Nikdy od dieťaťa kvôli foteniu nežiadajte, aby sa správalo neprirodzene alebo bolo nepohodlne oblečené. Dieťa sa musí cítiť prirodzene a aj prostredie, v ktorom ho snímate, musí byť jeho srdcu blízke. Skúste napríklad detské ihriská, lesy, parky, kde to hýri zeleňou, a zachyťte dieťa pri činnosti, v ktorej sa cíti najistejšie – pri hre. Pozornosť zamerajte najmä na detské oči, tie musia byť na zábere vždy najostrejšie. Čo sa týka fotenia bábätiek, tie môžete pokojne fotiť iba v plienkach alebo nahé. Pokiaľ fotíte bábätko oblečené, oblečenie by malo byť v pastelových odtieňoch a bez zbytočných vzorov, aby nelákali pozornosť.

Robte širokouhlé zábery alebo využite zoom

Jednou z najväčších chýb, ktoré robíme, je zoomovanie, keď ho nie je treba. Zahrajte sa so širokouhlým obrazom, vďaka ktorému bude na fotografii vidieť zreteľne vaše dieťa aj miesto, na ktorom ho fotografujete, a pritom budete stáť na dotyk od neho. Širokouhlé zábery je vhodné využívať, pokiaľ na zábere nie je dôležitá iba tvár vášho dieťaťa. Pokiaľ by ste si však radi zvečnili v prvom rade tú, je potrebné odstúpiť pár krokov od objektu a využiť zoom. Keďže fotíte digitálnou zrkadlovkou, nebojte sa spraviť aj viac záberov po sebe. Dieťa dokáže veľmi rýchlo zmeniť mimiku tváre a viacnásobným stlačením spúšte vznikajú tie najrozkošnejšie zábery.

Berte do úvahy pozadie

Ak ste už na základe našich rád skoro profík, ostáva ešte jedna vec – naučte sa deti fotiť z ich úrovne. My dospelí sme si totiž zvykli všetko fotiť z našej perspektívy, no keď sa znížite na ich úroveň, fotka bude vyzerať oveľa, oveľa lepšie. Len hlavne dbajte o to, aby v pozadí nebolo nič neestetické, mohlo by to pokaziť celkový dojem zo záberu. A pokiaľ vlastníte digitálnu zrkadlovku, určite vás poteší možnosť využiť vymeniteľné objektívy alebo rôzne filtre. Skúste si hodnotu clony nastaviť na nižšiu hodnotu, čím docielite, že pozadie bude mierne rozmazané.

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!