Každý pozná molekulu vody, nejaké jej chemické a fyzikálne vlastnosti či aj veľmi známy fakt, že naše telo tvorí okolo 60% táto tekutina (pričom spomenuté číslo závisí od pohlavia, veku a podobne). No hoci žijeme v jednej zo „šťastnejších“ krajín, kde nemáme ani najmenší problém pri zaobstaraní tejto nevyhnutnosti, mnoho ľudí podceňuje dodržiavanie pitného režimu a po pohári s vodou sa načiahne až vtedy, keď je pocit smädu nepotlačiteľný.

water-1487304_1280

Nevyhnutnosť

To, že naše telo tvorí až z dvoch tretín voda nie je náhodou, keďže ju potrebujeme na hneď niekoľko dôležitých procesov:

  • trávení a metabolizme,
  • fungovaní kĺbov,
  • vylučovaní odpadových látok,
  • regulácii teploty,
  • transporte kyslíka,
  • správnom fungovaní mozgu.

Nepríjemné následky

Denne stratíme dva až tri litre vody – v podobe potu, moču, stolice, sĺz, slín a dokonca aj dýchaním – čo je pomerne veľké množstvo, a preto je veľmi dôležité ho pravidelne dopĺňať.

Nedostatok vody vedie k dehydratácii – ktorá okrem nesprávneho fungovania organizmu spôsobuje aj pokles výkonnosti, pozornosti a energie (a teda únavu a ospalosť), zvýšenie krvného tlaku a dokonca aj kŕče.

water-1512274_1280

Ako sa teda prinútiť piť viac?

  1. Všade so sebou noste fľašu s vodou – do školy, na výlet, aj keď sa máte v meste stretnúť s kamarátkou. A pohár si so sebou berte aj do izby.
  2. Pripomienky – či už si v mobile nastavíte tie “klasické”, ale existuje mnoho aplikácií, ktoré to budú robiť za vás.
  3. Nemusí to byť len čistá voda – môžete do nej hodiť kúsky svojho obľúbeného ovocia. Ale pre váš organizmus je skvelý aj nesladený čaj.
  4. Voda je aj v jedle – doprajte si melóny, jahody, grapefruity, broskyne, ananásy či maliny – všetky obsahujú viac ako 85% vody.

Voda je pre nás nevyhnutná a len vďaka nej naše telo funguje tak, ako má; takže ak ste počas čítania tohto článku ešte nezabehli po pohár či fľašu vody, teraz je ten správny čas.

Foto: pixabay.com

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!