Ak máte dobrý a ostrý zrak a nepotrebujete používať okuliare, vážte si to, ste šťastná žena. Nie totiž každá môže povedať to isté. V dnešnej dobe, keď sa už ochorenia zraku čoraz viac rozširujú vplyvom častej a nezdravej práce s počítačom a inými modernými technickými prostriedkami predstavuje zdravé a bezproblémové videnie životné šťastie. Základné choroby oka sa dajú dnes pekne vyliečiť, nové metódy a prostriedky liečenia čoraz viac napomáhajú pacientom, aby sa aj naďalej mohli pozerať na svet nerušene a jasne. Čo však, ak sú napadnuté zrakové nervy? Vie si s týmto ochorením pomôcť súčasná medicína?

Glaukóm predstavuje širokú skupinu zrakových ochorení, ktoré sú charakteristické poškodením zrakového nervu. Ak sa raz tieto nervy narušia, žiaľ nie je možné ich obnoviť, preto ich postupným poškodzovaním dochádza k strate zraku, čiže slepote. Ide o veľmi vážne ochorenie, s ktorým si v súčasnej dobe nedokážu pomôcť ani tí najlepší odborníci. Poškodenie nervov spôsobujú viaceré faktory, z nich najznámejší je vysoký vnútroočný tlak.

Liečba zeleného zákalu (glaukómu) je komplikovaná pretože v momente keď pacient pociťuje príznaky choroby už vtedy mu odumierajú očné nervy a nachádza sa v pokročilom štádiu choroby. Ak pocíti prvé príznaky a prichádza s problémom k lekárovi, často sú už zrakové nervy v rozsiahlej miere narušené. Glaukóm sa vyliečiť nedá, existujú však metódy, ktoré spomaľujú alebo stabilizujú celý priebeh ochorenia. Najčastejšie ide o podávanie očných kvapiek, ktoré majú za úlohu znižovať vnútroočný tlak. Je veľmi dôležité, aby sa pacient nestresoval a vyhýbal sa prostrediu, ktoré mu narušuje akúkoľvek psychickú pohodu.

Ak už postihnutý pocíti prvé príznaky, môžu sa prejaviť najčastejšie bolesťami hlavy, potrebou zvýšiť dioptrie, bolesťami očí či problémami prispôsobiť svoje videnie v tme. Je preto potrebné pravidelne navštevovať svojho očného lekára, najmä u rizikových osôb a podrobiť sa preventívnemu vyšetreniu, ktoré vylúči chorobu spôsobujúcu postupné strácanie zraku alebo ju včas objaví.

Pacienti, ktorí trpia týmto ochorením musia absolvovať zvláštne vyšetrenia, pomocou ktorých sa zisťuje jeho priebeh. Na základe toho lekár určí liečbu, ktorá sa môže počas života meniť. Ľudia s touto diagnózou dokážu žiť istým spôsobom plnohodnotný život, dôležitá je však včasná prevencia a dôkladná liečba. Aj keď postupom času strácajú svoj zrak a celkové videnie je už narušené, ak majú pri sebe osoby, ktoré ich v tomto ťažkom životnom údele dokážu podporiť a pomôcť, určite to má pozitívny vplyv aj na ich celkovú psychickú kondíciu.

Chráňme si preto náš zrak, nech už sme v akomkoľvek veku a nezanedbávajme pravidelné očné prehliadky. Aj pri dokonalom videní je predsa včasné zachytenie prípadných ohrození na nezaplatenie.

Ilustračné foto na titulke: SXC.hu