Akné patrí medzi ochorenia chronického pôvodu, ktoré vie najviac znepríjemniť život dospievajúcej populácie. Ochorenie sa prejavuje v ľahších, ale aj ťažších štádiách a dokáže človeka naozaj potrápiť. Akné je v podstate ochorením mazových žliaz. V dôsledku toho sa tvorí prebytočné množstvo mazu a vzniká nepríjemné akné. Medicína rozoznáva niekoľko foriem akné odlišujúce sa rozličným priebehom a intenzitou a najlepšie je, keď diagnózu a spôsob liečby stanoví dermatológ.

Kožný lekár môže stanoviť viaceré spôsoby liečby. Benzoylperoxid, lokálne antibiotiká, retinoidy a kyselina azealová patria k bežným prostriedkom, ktoré pôsobia proti akné. Ťažšie formy ochorenia vyžadujú náročnejšiu liečbu a práve preto lekári volia antibiotiká, hormonálne lieky, celkové retinoidy a v niektorých prípadoch dokonca kortikosteroidy. Liečba týmto spôsobom patrí výlučne do kompetencie lekára. Avšak priebeh ochorenia možno eliminovať viacerými spôsobmi. Jedným z nich je zdravý životný štýl a samozrejme dôkladná starostlivosť o pleť. Takže naše odporúčanie pri liečbe akné je nasledovné: „Navštívte lekára, žite zdravo a starajte sa o svoju pleť.“

Poďme však poporiadku. Lámete si hlavu nad tým, čo spôsobuje akné a čo robíte zle, keď vás neustále prenasleduje? Predovšetkým je potrebné uvedomiť si, že vo väčšine prípadov človek vznik akné neovplyvní, pretože za jeho vznik môžu gény resp. dedičnosť, zápaly, zvýšená tvorba androgénov a rôzne poruchy týkajúce sa vlasových folikulov. Avšak ďalšími príčinami vzniku tohto život znepríjemňujúceho ochorenia je používanie kozmetiky, ktorá pleti nevyhovuje. Výrazným činiteľom vzniku a rozvoja choroby je stres a fajčenie.

Krása a zdravie vychádza zvnútra. Preto snažte sa stravovať zdravo. Doprajte si stravu bohatú na vitamíny, minerály a stopové prvky. Na pleť pozitívne pôsobí dostatočné množstvo vitamínov C, E a A. V lekárni dostanete špeciálne preparáty určené pre zdravú pleť. Veľmi dôležitým faktom, ktorý ovplyvňuje celkové zdravie, ale aj krásu našej pokožky je dostatočný pitný režim. Pravidlo znie, že na každých 10kg našej váhy by sme mali vypiť 4 dcl čistej neperlivej vody. Zároveň ¾ zo stanoveného množstva je dobré vypiť dopoludnia. Bojovníkom proti akné sú aj liečivé rastliny. Skúste dvojtýždňovú intenzívnu kúru, ktorá spočíva v pití odvaru z pŕhľavy dvojdomej. Odvar treba piť pravidelne, minimálne dvakrát denne. Z radu liečivých rastlín je skvelým eliminátorom akné repík lekársky resp. kamilky. Po vyčistení pleti prikladajte na tvár obklady z odvaru repíka lekárskeho. Skvelý je tiež účinok čajovníkového oleja. Zázračnú moc má rastlinka menom echinacea. Ak patríte k tým, čo majú tendenciu akné „vytláčať“, nezabúdajte na dôslednú hygienu a dezinfekciu. Ak sa nebudete riadiť prísnymi hygienickými zásadami, jediné čo dosiahnete bude, že infekcia sa ešte viac rozšíri a akné vám bude spôsobovať ešte väčšie problémy ako doposiaľ. Lepšou alternatívou je návšteva kozmetického salónu, kde už skúsený odborník vie, čo treba robiť. K novším poznatkom, ktoré eliminujú vznik a priebeh akné sú probiotiká. Odborníci tvrdia, že veľmi často môže byť príčinou vzniku akné črevná nerovnováha a preto odporúčajú užívať probiotiká.

Ako by mala vyzerať starostlivosť o pleť, ktorá je postihnutá akné? Pleť produkuje nadmerné množstvo mazu, preto je nutné pleť dvakrát denne vyčistiť špeciálnym prípravkom určeným na pleť s akné. Veľmi často tieto čistiace prípravky obsahujú hojivý nechtík alebo bahno z Mŕtveho mora. Na prekrytie sa používajú špeciálne korekčné tyčinky alebo krycie krémy s antibakteriálnym účinkom. Samozrejmosťou je používanie kvalitnej kozmetiky, pretože s akné sa netreba zahrávať.

Foto: Flickr.com