Jeseň je v plnom prúde a zima pomaly klope na dvere. Toto obdobie je pre organizmus mimoriadne náročné. Chlad, náhle výkyvy počasia a zmena času oslabujú ľudské telo, ktoré sa nedokáže chrániť pred vírusmi a baktériami. Ako zatočiť s chrípkou a nachladnutím? Obrňte sa vitamínmi!

Vitamín C je základ

Vitamín C stimuluje tvorbu bielych krviniek, ktorých úlohou je ničiť vírusy a baktérie. Okrem toho má aj ďalšie pozitívne účinky. Podporuje vstrebávanie železa a má priaznivý vplyv na kosti, zuby a chrupavky. Vitamín C nájdete vo veľkom množstve v zelenine a v ovocí, najmä v citrusoch ako pomaranč, limetka, citrón či grapefruit. Bohatým zdrojom vitamínu C je aj kyslá kapusta, ktorá bola v chladných mesiacoch mimoriadne obľúbená u našich predkov.

Zázračný vývar

V zime a na jeseň by ste mali telo zahrievať zvnútra, a to najmä konzumáciou polievok a vývarov. Zeleninový, slepačí či hovädzí vývar je skvelým prostriedkom na posilnenie imunity a zlepšenie zdravotného stavu. Pomáha nielen pri chrípke a nachladnutí, ale ľudia si ho pochvaľujú aj pri tráviacich ťažkostiach, hnačkách, nadúvaní alebo po prehýrenej noci. Jeho čaro spočíva v tom, že organizmus zavodní a je bohatým zdrojom živín, minerálnych látok a vitamínov.

Lieky z babičkinej kuchyne

S chrípkou nemusíte hneď bežať do lekárne. Niekedy stačí vypočuť si rady starých materí a namiesto tabletiek sa zásobovať cesnakom, cibuľou a medom. Cesnak a cibuľa sú prirodzeným zdrojom látok, ktoré pôsobia proti baktériám a vírusom. Med zas obsahuje minerálne látky a stopové prvky, ktoré posilňujú imunitu.

Náš tip: Bohatý výber jedál a nápojov od slovenských výrobcov ponúka aj Kaufland leták.

Na pitný režim v zime nezabúdajte

Počas leta sa z každej strany valia články a upozornenia o tom, aké dôležité je pravidelne piť. Ako sa dni skracujú a ochladzujú, podobných odporúčaní ubúda. Pitný režim je však v chladných mesiacov rovnako dôležitý ako počas horúcich letných dní. Namiesto chladených nápojov radšej uprednostnite horúce čaje z anízu alebo zázvoru.

Kvalita na prvom mieste

Aby mali všetky spomínané potraviny čo najlepšie účinky, musia byť čerstvé a kvalitné. Ak neviete, v ktorom obchode nakupovať, prezrite si online letáky a zistite, kde nakúpte kvalitne a za dobrú cenu. Vďaka kvalitnej a zdravej strave zostanete fit celú jeseň a zimu.

Foto: pexels.com

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!