Kariéra

Posvieťte si na svoju prácu

Pri hľadaní priestorov pre kanceláriu si mnohí ľudia neuvedomujú, že tu budú oni aj ich pracovníci tráviť väčšinu času. Musíte mať na vedomí aj to, že zlé priestory s nesprávnym vybavením môžu zamestnancov aj vás dohnať k zlému zdraviu a k nechuti pracovať. Tu si môžete prečítať o niekoľkých zásadách pre správne osvetlenie v kanceláriách a o celkovej hygiene pracoviska.

Vplyv osvetlenia na zdravie a prácu

Jeden z najcitlivejších ľudských orgánov je oko. Zrak sa ľudstvu stále zhoršuje a čiastočne k tomu prispieva aj fakt, že človek stále menej pracuje na dennom svetle. Práca v kanceláriách pri počítači neposkytuje oku dostatočnú dávku zdravého svetla a to musí byť nahradzované umelým žiarením.

Prirodzené svetlo sa síce dá nahradiť lampičkami a pod., ale musíte vedieť ako na to. Nie každé umelé žiarenie je totiž pre oko dobre nastavené. Zlé svetelné podmienky môžu viesť k migréne, k zaťaženiu oka, čím sa môže zhoršiť zrak, a v neposlednom rade to všetko má dopad na zníženie produktivity.

Zásady správnej hygieny osvetlenia

Poloha svetelného zdroja. Polohou zdroja sa určí to, z kade a kam bude žiariť svetlo. Prvé pravidlo určuje, že svetlo nesmie človeka oslňovať. Nemalo by byť teda otočené priamo oproti očiam. Vhodný uhol je z ľavej strany (hlavne pri pravákoch) a mierne spredu. Zdroj môže žiariť aj zvrchu, ale tak aby si človek netienil rukou, ktorou pracuje.

Zakázaná jednotvárnosť. Osvetlenie by nemalo prenikať len z jedného zdroja, pretože by sa človek rýchlo unavil. Ideálne je svetlo zvrchu aj zľava. Toto však záleží na charaktere práce, ktorú zamestnanec vykonáva.

Rozhranie svetla a tmy. Oči sa namáhajú aj pri prudkých prechodoch zo svetla do tmy. Preto by sa mala hygiena dodržiavať aj v priestoroch kde človek síce nepracuje stále, ale tieto miesta pravidelne navštevuje. Platí to aj pre osvetlenie priestorov hál, WC, miestností kde sú kopírky, tlačiarne, a podobne…

Sila svetla. Príliš silné svetlo neprospieva citlivým očiam a zbytočne ich namáha. Slabé svetlo môže pôsobiť očné kŕče, bolesť hlavy a únavu. Intenzita žiarenia by mala byť viac ako 500 Lux.

Farba. Odporúča sa používať biele, alebo žlté osvetlenie.

K celkovej správnej hygiene pracoviska však neprispieva len svetlo. Je tu mnoho faktorov, ktoré zabezpečujú spokojnosť pracovníkov a ich optimálnu produktivitu.

Faktory celkovej hygieny pracoviska

Teplota by mala byť od 18 do 20 stupňov. Nemala by prudko klesať ani stúpať. Pre príklad – keď sa kancelária v prítomnosti zamestnanca prudko prekúri, začne byť ospalý. Takto by sa malo zabezpečiť aj klimatizovanie a komfortné vykurovanie v halách, toaliet, kuchynky…

Celková klíma. Vymaľovanie, výzor kancelárie, farby, rastliny… toto všetko ovplyvňuje zamestnanca.

Foto na titulke: Pixmac.sk, autor fotografie – Luc Legay